3.9 C
Скопје

ВИДЕО | Маневски: Присуството на лажните вести дека короната не постои претставува голем проблем

Болничката лабараторија во болницата во Штип работи со ограничен капацитет откако шестмина лаборанти се позитивни на корона.

-Расте бројот и на други здравствени работници откако добиле позитивн итестови. Вкупната бројка е 13, во изолација 9. Потврден е уште еден случај во Општина Штип, трудовиот инспекторат, вработен во општинскиот затвор и три нови конфекции, воспитувачки во градинките. Многу од нив не знаат од каде го добиле и кој е заразниот контакт, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Војо Маневски, новинар од ТВ Ирис, говорејќи за бројот на заразени во градот под Исарот.

-Штип не се разликува од останатите градови во Македонија. Помладите уште ги игнорираат маските. Современието со социјалните мрежи, лажните вести е многу присутно и неверувањето дека короната постои претставува голем проблем, додава Маневски.

Прочитајте и...  ВИДЕО+ФОТО: Русија започна со масовна вакцинација против смртоносниот ковид-19

Целиот разговор проследете го во видеото:

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Слободен печат

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Слободен печат

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

„Коха“: МСП на Косово ги снабдува амбасадите со знамиња на ОВК

Слободен печат

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Слободен печат

ВИДЕО: Филипче убедува дека изборите во Штип ќе бидат целосно безбедни по здравјето на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар