ВИДЕО: Лестер го освои „Олд Трафорд“ – Сити е новиот шампион на Англија!

epa09066226 Manchester City?s Kevin De Bruyne (4-R) celebrates with teammates after scoring 5-2 lead during the English Premier League soccer match between Manchester City and Southampton FC in Manchester, Britain, 10 March 2021. EPA-EFE/Clive Brunskill / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

И официјално го дознавме новиот премиерлигашки шампион за сезоната 2020/2021, тоа е екипата на Манчестер сити. „Граѓаните“ и математички ја освоија титулата после гостинската победа на Лестер денеска остварена на „Олд Трафорд“ против Манчестер јунајтед (1:2).

Во првото полувреме „лисиците“ стекнаа предност со погодокот на Томас во 10 минута, но нивната радост не траеше долго бидејќи во 15 минута за израмнување се погрижи Гринвуд.

Херојот на гостите беше турскиот интернационалец Сојунџу кој го постигна победничкиот гол во 66 минута после асистенцијата на Албригтон.

Сити и Јунајтед одиграа по 35 натпревари, во игра останаа уште девет бодови, а играчите на Пеп Гвардиола се на „плус 10“.

За шпанскиот менаџер ова е трета премиерлигашка титула со Сити, претходните две ги освои во сезоните 2017/2018 и 2018/2019.

Видео на денот