ВИДЕО: Јувентус против Интер за финале во Купот на Италија

фото: EPA-EFE/Alessandro Di Marco

Фудбалерите на Јувентус се пласираа во полуфиналето на Купот на Италија откако во Торино го совладаа Лацио со 1:0.

Решавачкиот гол за „Старата дама“ го постигна Бразилецот Бремер во 44 минута по асистенцијата на српскиот интернационалец Костиќ.

Клубот од Торино во полуфиналето ќе игра против Интер, кој во четвртфиналето беше подобар од Аталанта.

Во второто полуфинале силите ќе ги одмерат екипите на Кремонезе и Фиорентина. Кремонезе, кој моментно е на последното место во Серија А ја елиминираше Рома, додека Фиорентина го исфрли Торино.

Првите полуфинални натпревари во италијанскиот Куп се на 4 и 5 април, а реваншите на 25 и 26 април, додека финалето на „Олимпико“ во Рим е на 24 мај 2023 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот