12 C
Скопје

ВИДЕО: Јокиќ е незапирлив, постави нов рекорд во кариерата (ВИДЕО)

Кошаркарот на Денвер нагетс продолжува со фантастичните игри сезонава.

Натпреварот помеѓу Денвер и Феникс санс беше одлучен по две продолженија, а победата од 120:112 му припадна на тимот од Колорадо.

Во финишот од натпреварот, во последната минута, Феникс влезе со предност од 98:95, но Џамал Мареј со неверојатна тројка во последната секунда успеа да го однесе дуелот во продолжението. Во него повторно се играше поен за поен пред Денвер со поените на Јокиќ да дојде до предност од 106:103. Во последните девет секунди, Краудер успеа да погоди тројка и да го однесе натпреварот во второ продолжение во кое далеку подобар тим беше Денвер кој на крајот славеше со 120:112.

Никола Јокиќ постигна 29 поени и имаше рекордни во кариерата 22 скокови на кои им додаде и шест асистенции. Џамал Мареј постигна 26 поени.
Во тимот на Феникс кој играше без најдобриот стрелец Девин Букер, се истакна Крис Пол со 21 поен и 13 асистенции.


Хјустон рокетс игра одлично без Џејмс Харден кој беше разменет во Бруклин. „Ракетите“ го совладаа Далас со 133:108, а најпрецизни беа Ерик Гордон со 33 поени и Демаркус Казнс со 28 поени и 17 скока.

Прочитајте и...  Алушовски: Добивме лекција од Мешков

Шампионот ЛА Лејкерс без поголеми проблеми го совлада Чикаго булс и тоа благодарение на најдобрата партија сезонава на Ентони Дејвис кој даде 37 поени.

Резултати:
Бруклин – Мајами 128:124
Детроит – Филаделфија 110:114
Минесота – Њу Орлеанс 120:110
Чикаго – ЛА Лејкерс 90:101
Далас – Хјустон 108:133
Феникс – Денвер 112:120
Јута – Голден Стејт 127:108

Поврзани вести

Македонските футсалци одиграа реми со Србија

Слободен печат

ВИДЕО: Работнички пресилен за Сутјеска и останува во трка за плеј-офот!

Слободен печат

ВИДЕО: Спектакл на „Санремо“, музичкиот настап на Миха и Ибра ја крена Италија на нозе!

Слободен печат

Сејдини: Штип наскоро ќе биде пример за успешна фудбалска приказна

Слободен печат

Данов пред настапот на ЕП: Се влегува во форма, тренирам во Балканец!

Фидан Коминовски

ВИДЕО | Михајловиќ: Пријателството со Златан започна кога ме удри со глава!

Слободен печат

Остави Коментар