33.8 C
Скопје

ВИДЕО I „Како да не сме во главниот град, луѓето умираат како животни“: Овде короната немилосрдно коси се

Луѓето кои работат во болници во Делхи се растргнати на сто страни. Многумина се борат за животот на заразените, а во исто време мораат да ги испратат своите најблиски кои починале од короната на вечно почивалиште.

Во Индија се регистрираат стотици илјади нови случаи на коронавирус секој ден, а властите се соочуваат со ужасни проблеми. Нема повеќе кислород во болниците и нема повеќе места за чување тела во мртовечници.

Се проценува дека едно лице од ковид-19 во Делхи умира на секои четири минути, а работниците веќе не можат да ги кремираат остатоците.

Чарнајев работи во крематориумот со децении, но последните недели не можеше да ја крене главата од работа. Тој вели дека никогаш не доживеал вакво нешто.

– Никогаш не сум видел нешто толку ужасно. Само не верувам дека сум во Делхи, главниот град на Индија. Луѓето не добиваат кислород, тие умираат како животни – тврди Чернаев.

Тој вели дека немаат доволно ресурси потребни за да кремираат некого.

Луѓето кои работат во болници во Делхи се растргнати на сто страни. Многумина се борат за животот на заразените, а во исто време мораат да ги испратат своите најблиски кои починале од короната на вечно почивалиште. Една од нив е Шиванги, која додека чекаше да биде кремиран нејзиниот дедо, постојано го држи телефонот во рацете и ги повикува сите живи за да обезбедат кислород за болницата во која работи.

– Ова е страшно. Не разбирам што прави оваа влада, ова е катастрофа. Веќе не можете да живеете во Делхи. „Овде не можете да умрете ниту како човечко суштество“, рече таа за Би-Би-Си.

Шиванги тврди дека нејзиниот дедо починал токму поради недостаток на кислород.

Нејзините колеги се очајни, велат тие повеќе не знаат што да прават.

– Понекогаш плачеме од мака, бидејќи веќе не знаеме што да правиме. Не сме во можност да им помагаме на пациентите – велат лекарите.

Болниците низ цела Индија се полни, а овојпат креветите се претежно зафатени од млади луѓе; дури 65 проценти од хоспитализираните се на возраст под 40 години.

Поврзани вести

Левица поднесе кривична пријава против поранешниот претседател на Уставниот суд, Сали Мурати

Слободен печат

Израелците изложени на делта сојот ќе бидат ставени во карантин

Слободен печат

Заев: Европа има проблем со самата себе, Балканот демонстрира европски вредности

Андреја Ристески

Генерал Волтерс: Придонесот на С. Македонија во НАТО е од витално значење за мирот и стабилноста на Западен Балкан и Европа

Слободен печат

Филипче: Има некои случувања кои можат да ја загрозат и влошат епидемиолошката состојба

Андреја Ристески

Бугарија братски ја подржува Албанија, но не и Македонија

Љубиша Николовски

Остави Коментар