ВИДЕО: Експлозии го потресоа главниот град на Авганистан, само неколку часа по нападот на џамијата

Цел на нападот беше џамија во која се одржа комеморација за мајката на портпаролот на Талибанците / Принтксрин

Најмалку две експлозии вечерва ги потресоа северните предградија на Кабул, јави локалната агенција Асквала.

Во извештајот на агенцијата се наведува дека станува збор за борби меѓу Талибанците, кои ја преземаа власта во Авганистан минатиот месец, и милитантите на Исламската држава.

До судирот дојде откако најмалку 12 лица загинаа, а 32 беа повредени претходно денеска во бомбашки напад на влезот во џамија во Кабул.

Цел на нападот беше џамија во која се одржа комеморација за мајката на портпаролот на Талибанците Забинула Муџахедин, каде се собраа талибанските лидери, поточно претставници на Министерството за одбрана.

Најмалку осум загинати е билансот од експлозијата на бомба во кабулската џамија

Видео на денот