ВИДЕО | Ед Ширан креираше песна инспирана од неговата Покемон – опсесија

Фото: Принтскрин-ЈуТјуб

Споделувајќи си цртеж од себе со ликот на играта Пикачу, британскиот пејач и текстописец Ед Ширан на социјалните мрежи напиша дека ја почнал својата фасцинација со Покемон на седумгодишна возраст собирајќи тематски картички.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ed Sheeran Double (@edsheerandouble)

„Мојата љубов кон Покемон почна со собирање картички во основно училиште, а спотот за новата песна е анимиран од креаторите на играта“, изјави Ед Ширан, кој е „опседнат“ со покемони.

Потоа станал обожавател на анимираното ТВ-шоу, а на својот осми роденден добил рачна конзола „Gameboy Color“.

„Опседнато е благо кажано“, вели британскиот пејач.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ed Sheeran Double (@edsheerandouble)

„Сега имам 31 година, сè уште ја имам истата „Gameboy Color“ и сè уште играм „Pokemon Silver“ на долги летови“, продолжи тој.

„Навистина, навистина го сакам тоа. Како дете ми даде шанса да избегам во свет на фантазии, кој се чинеше дека продолжува и продолжува, а во зрелиот живот носталгијата е таа што ме прави повторно да се чувствувам како дете“, вели пејачот.

Видео на денот