Веста која сите ја чекавме: Кина започнува со производство на вакцина до крајот на годината

Повеќе од 2.000 луѓе веќе примија пробни вакцини за ковид-19.

Една кинеска вакцина против коронавирусот би можела да биде подготвена на пазарот уште на крајот на оваа година, или почетокот на 2021 година.

Повеќе од 2.000 луѓе веќе примија пробни вакцини развиени во биолошкиот Институти во Вухан и Пекинг, објави надлежната државна комисија на кинеската социјална мрежа „WeChat“.

Двете институции, поврзани со фармацевтската група „Синофарм“, влегоа во втората фаза на тестирање на вакцините, а производната линија на Институтот во Пекинг ќе може да обезбеди 100 до 120 милиони дози од кинеската вакцина годишно кога ќе започне нејзиното производство.

Вкупно пет вакцини во моментов се тестираат на луѓе во Кина.

Прочитајте и...  Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Германскиот министер Рот со видео порака му даде поддршка на Никола Димитров

Слободен печат

Уапсени соработници на бугарскиот тајкун Васил Божков, следеле судии

Слободен печат

Силно невреме во Неготино, дел од улиците поплавени

Слободен печат

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

Слободен печат

Борисов: Нема да затвораме ништо, кој сака нека се прибере дома и нека седи заклучен, не е забрането

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лукаревска: Навремениот и неселективен поврат на ДДВ кон компаниите исклучително важен за развојна економија

Слободен печат

Во Египет на 11 и 12 август избори за нов парламентарен дом

Слободен печат

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани 302 нови случаи на ковид-19

Слободен печат

Препораки на здравствените власти за летните одмори – И пливањето мора да биде на дистанца!

Слободен печат

ЕВРОПСКА ДРЖАВА НА РАБОТ НА БАНКРОТ: Поради кризата може да ја изгуби и самостојноста

Слободен печат

Мираковска најави инвестиции во капацитетите на дојранските плажи

Слободен печат