Велкоски и Сараево прогласени за шампиони во БиХ

На тој начин клубот на нашиот репрезентативец ја одбрани титулата и петти пат по ред се шампиони во клупската историја.

Како што информираат босанските медиуми, Комисијата за натпреварување на Фудбалската федерација на Босна и Херцеговина денеска и дефинитивно прогласи крај на сезоната во најсилната лига поради пандемијата на коронавирус.

За шампион е прогласен фудбалскиот клуб на Сараево во чии редови настапува македонскиот репрезентативец Крсте Велкоски. На тој начин клубот ја одбрани титулата и петти пат по ред се шампиони во клупската историја.

Велкоски веќе три години ги брани боите на Сараево, сезонава во босанскиот шампионат имаше два голови во 19 натпревари.

Оваа земја во Европа, освен Сараево ќе ја претставуваат уште Железничар, Зрињски Мостар и Борац Бања Лука, откако донесена е одлука да не се одигра и завршницата во Купот, во која дојдоа Железничар, Зрињски, ГОШК и Широки Бријег.

Прочитајте и...  Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Оваа одлука на Комисијата за натпреварување треба да го потврди Извршниот одбор на босанската фудбалска федерација во наредните денови.

Прочитај повеќе

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат

Кипарската Докса го промовираше Шишковски

Слободен печат

Турски или дански предизвик за Jунајтед во Лига Европа

Слободен печат

Хувентуд и Димитријевиќ против Партизан, Уникс Казан, Венеција..!

Слободен печат

Вујин и официјално нов ракометар на Вардар

Слободен печат

Потврдени уште две трки во Формула 1

Слободен печат