ВЕЛИКАН КАЈ ВЕЛИКАНОТ: Ѓоковиќ во научниот центар „Никола Тесла“!

Новак Ѓоковиќ, првиот светски рекет кој поради повреда на рамото изненадувачки го заврши многу рано учеството на УС Опен, го искористи престојот во Њујорк да ја посети една од најголемите знаменитости на овој град.

– Го посетив Научниот центар Никола Тесла на Лонг Ајленд во САД. Им се заблагодарувам на луѓето од организацијата кои убаво ме пречекаа. Беше нереално да се оди по земјата на кој Тесла откри некои од најзначајните пронајдоци кои денес се интегрален дел од модениот свет. Никола Тесла беше мултидимензионален човек кој толку направи за овој свет што ќе поминат уште многу години пред да сфатиме што навистина направил тој. Ти благодариме, нека живее уште долго твоето наследство и твојот вечен дух што нè води и чува – се зборовите на Ѓоковиќ.

View this post on Instagram

I visited Tesla Science Centre in Long Island. I want to thank the wonderful people who welcomed me and showed me around. It was so impactful walking around the grounds where Nikola Tesla invented some of the most important inventions that are integral parts of today’s modern society. He was a multidimensional being that has done so much for this world that it’s going to take many more years for us to realize that. Thank you Tesla. Long live your legacy and spirit. 🙏🏼 Obišao sam Naučni Centar Nikola Tesla na Long Island-u u Americi. Zahvaljujem se dragim ljudima iz organizacije koji su me toplo dočekali i dozvolili mi da se bolje upoznam sa centrom. Bilo je nestvarno hodati zemljom na kojoj je Tesla stvorio neke od najznačajnijih izuma koji su danas integralni deo modernog sveta. Nikola Tesla je bio multidimenzionalni čovek koji je toliko uradio za ovaj svet da će proći još mnogo godina pre nego što to u potpunosti shvatimo. Hvala ti veliki Tesla. Živeo još dugo tvoj legat i tvoj večni duh koji nas vodi i čuva.

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

Споменикот Никола Тесла се состои од два дела кои прават една целина, а на предниот дел за научникот е испишано:

– Никола Тесла, Србин и Американец, годината и местото на раѓање (1856, Смилјане), годината и местото каде што починал (1943, Њујорк), како и формулата за изведување на вршење на магнетна индукција: T=Wb/m2.

На задниот дел од споменикот стои една мисла на Тесла која може да послужи како уште еден детал во морето на одличните работи кои му ги оставил на светот.

– Доколку имав среќа да оставам барем некои од моите идеи, би било од полза за целиот човечки вид. Доколку моите надежи се остварат, најслатката мисла би била сето тоа биде достигнување на еден Србин! –

Прочитајте и...  Азаренка го напушти теренот на Ролан Гарос: Ова е смешно

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ф1: Триумф на Ботас, Хамилтон сам се „откажа“ од победата

Слободен печат

Азаренка го напушти теренот на Ролан Гарос: Ова е смешно

Слободен печат

Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан

Слободен печат

Ѓоковиќ: Нема да ги кријам емоциите на Ролан Гарос

Слободен печат

Ракометарите на Металург негативни на корона, заминаа за Цирих

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНО: Поранешна сопруга нарачала убиство на турски репрезентативец, животот му го спасил нејзиниот љубовник

Слободен печат