Родителите на Коста се огласија за првпат по масакрот: „Плачеме од неизлечива болка и тага“

Фото: Драган Мујан /Nova.rs

Родителите на 13-годишниот Коста Кецмановиќ, кој во училиште во Белград уби десет луѓе и рани петмина, се огласи за првпат по масакрот, преку писмо до јавноста изразувајќи сочувство до семејствата на загинатите.

„На тој 3 мај завладеа вечна тишина во која секојдневно плачеме од неизлечива болка и тага за секое невино дете и за (чуварот) Драган (Влаховиќ) кој со толку љубов се грижеше за децата. Длабоко и искрено жалиме и упатуваме сочувство до секое семејство поради нивната загуба, која е и наша загуба. Вечно тажни“, се вели во соопштението на адвокатската канцеларија Боровиќ.

Изјавата е потпишана од семејството на момчето кое е осомничено за убиствата во основното училиште Владислав Рибникар.

Инаку мајката на момчето од основното училиште „Владислав Рибникар“ била сослушана во полиција поради сомнение дека сторила кривично дело – запуштање и малтретирање на малолетно лице, откако Првото основно обвинителство нареди полицијата да ја сослуша.

Ученикот од седмо одделение К.К. осомничен е за масовното пукање на 3 мај кога влегол во училиштето во кое учело и пукал во свои врсници и вработени. Тој уби осум ученици и училишен чувар на лице место, а рани уште седуммина, додека едно девојче подоцна им подлегна на повредите.

Сослушана мајката на 13-годишниот убиец од училиштето во Врачар, осомничена за запуштање и злоупотреба на малолетно лице

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот