26 C
Скопје

Уште една жртва на коронавирусот: Почина Методи Андонов, авторот на логото и плакетата на Макфест

По компликации од ковид-19 вчера во Штип почина реномираниот уметник Методи Андонов, на 75 години, објави порталот СДК. Тој на 11 март годинава го прими големото признание на Светската еврејска организација за неговото авторство на споменикот што пред 36 години се подигна во центарот на Штип, во знак на сеќавање на штипските Евреи кои во 1943 беа депортирани во логорот Треблинка. На споменикот се испишани имињата на сите 551 депортирани Евреи.

На само дваесетина метри од овој споменик, пред пет години се подигна спомен-обележје посветено на светската фудбалска легенда Драгослав Шекуларац роден во Штип. И на ова спомен-обележје автор е Методи Андонов.

И двата споменика дело на Мето, како што го нарекуваа штипјани, се поставени пред Центаро за култура „Ацо Шопов“, каде со години се одржува познатиот македонски фестивал Макфест чие лого и главната статуетка што се доделува на најдобрите се дело исто така на Андонов.

Тој е автор и на повеќе други уметнички и архитектонски решенија во Штип и автор на повеќе самостојни изложби, а една од најзабележителните е изложбата на карикатури.

Андонов има нацртано портрет карикатури и на други познати македонски личности од светот на музиката и спортот. Последната портрет карикатура е со ликот на македонскиот фудбалски репрезентативец Горан Пандев, кој со задоволство ја примил затоа што тој е со неговиот препознатлив гест по постигнувањето гол кога сака да ги чуе навивачите.

Поврзани вести

Шилегов: Градските пари не се прелеваат на сметката на „Армор плус” за противпожарната скала, нема конфликт на интереси

Слободен печат

Кацарска за СП: Без рационален пристап Македонија и Бугарија нема да најдат решение

Синдикатот на полицијата во Македонија в сабота на протест

Слободен печат

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Остави Коментар