Уште четри лекари починаа од коронавирус во Италија, бројката се искачи на 33

Лекарите, медицинските сестри и здравствениот персонал се првите кои се изложени на ризик од коронавирус.

Уште четри лекари починаа од коронавирус во Италија. Со тоа, вкупната бројка на лекари кои го загубиле животот се искачија на 33.

Се работи за двајца стоматолози, еден општ лекар во Наполи и една лекарка во Бергамо во одделението за здравствена превенција.

Лекарите, медицинските сестри и здравствениот персонал се првите кои се изложени на ризик од коронавирус.

Денеска во Италија бројот на жртви се искачи на 7.503, во последните 24 часа бројот на заразаени лица е зголемен за 683. Лицата кои оздравиле се 9.362, додека само во последните 24 часа оздравиле вкупно 1.036 лица.

Прочитајте и...  Во Бугарија од Ковид-19 починаа седум луѓе

Прочитај повеќе

Во Франција во изминатите 24 часа регистрирани 319 нови смртни случаи

МИА Агенција

АВМУ ќе донира дополнителни финансиски средства за опожарената ТВ Вис

Ангеловска: Се подготвува вториот сет мерки

МВР: Дури 263 лица не го почитувале полицискиот час

Во Бугарија од Ковид-19 починаа седум луѓе

МИА Агенција

Трамп нема да го затвори Њујорк

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

МИА Агенција

Во Африка 2.650 луѓе инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Во Црнa Гора вкупно 84 лица инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска сончево со умерена облачност

Горан Наумовски

Три нови случаи со Ковид-19 вчера во Косово, вкупно 91 заразен