Училиште во Мелбурн стана жариште на Ковид-19, 5 милиони луѓе остануваат во „локдаун“

Австралиски Мелбурн во време на пандемијата Ковид-19/ Фото: EPA-EFE/JAMES ROSS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Пет милиони луѓе во вториот по големина австралиски град Мелбурн, ќе останат дома уште најмалку една недела откако властите денеска го продолжија карантинот, бидејќи не успееја да го намалат ширењето на вирусот во градот, пренесува Ројтерс.

Мелбурн влезе во својот шестиот „локдаун“ откако делта сојот брзо се прошири во едно училиште во градот.

Даниел Ендрус, премиерот на државата Викторија, изјави дека мерките за затварање ќе траат најрано до 19-ти август, откако беа регистрирани 20 нови случаи, меѓу кои неколку „мистериозни“.

„Има премногу случаи чие потекло не ни е јасно, за да можеме сега сигурно да излеземе од карантин“ изјави Ендрус.

Покрај Мелбурн и Синдеј уште една недела ќе биде во карантин. Во државата Нов Јужен Велс се забележани 344 нови случаи денеска.

Австралија и понатаму продолжува со строгите мерки во борбата против пандемијата која силно ја погоди.

27-годишно момче е најмладата жртва на Ковид-19 во Австралија

Видео на денот