Уапсени поранешни српски војници под сомнение за учество во убиство на 78 цивили во БиХ

Двајца поранешни припадници на војската на босанските Срби се уапсени денеска од полицијата по налог на Судот на БиХ, поради сомнеж дека учествувале во убиство на над 70 цивили од подрачјето на општина Кључ во 1992 година.

Тие се под истрага поради сомнеж дека на 1 јуни во 1992 година учествувале во напад врз селото Велагиќи, при што била заробена поголема група цивили, однесени пред зградата на основното училиште во селото, барале да се постројат и потоа пукале во нив.

Брутално биле убиени најмалку 78 цивили, чии тела потоа биле пренесени со камиони и закопани во масовна гробница, која е откриена и ексхумирана во 1996 година. Двајцата уапсени се товарат дека извршиле кривично дело злосторство против човештвото.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Трамп му даде зелено светло на Бајден за преземање на власта

Општината Кључ била под окупација на српски паравоени единици до септември во 1995 година, кога е ослободена при заедничките акции кои ги спровеле Армијата на БиХ, ХВО и хрватската војска.

Поврзани вести

Филипче: Од утре се враќаат на работа 40-те медицински сестри кои беа ангажирани на определено време

Слободен печат

Донаторите ветија 12 милијарди долари помош за Авганистан

И.И.

Најново истражување потврди: Две навики значително го зголемуваат ризикот од зараза со коронавирус

Слободен печат

САД воведoa санкции против три руски компании

И.И.

Во Велика Британија 608 починати од Ковид-19, најмногу од мај

И.И.

Нови 2.135 случаи на коронавирус во Грција, 101 лице почина

Слободен печат

Остави Коментар