Твитер го сокри твитот на Трамп: Kога ќе почнат грабежите, ќе почне и пукањето

Твитер објави дека сокрил еден твит на американскиот претседател Доналд Трамп за немирите во Минесота, со образложение дека го „глорифицира насилството” и со тоа ги крши правилата на социјалната мрежа.

– Твитот е сокриен од јавноста, но кој сака може да види што напиша претседателот, бидејќи тоа е во интерес на јавноста, наведе Твитер.

Трамп напиша твит за ситуацијата во Минеаоплис, каде три вечери по ред има немири и судири со полицијата поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина за време на приведување од страна на полицијата.

– Овие бандити го валкаат сеќавањето на Џорџ Флојд и нема да го дозволам тоа. Разговарав со гувернерот Тим Волц, кој кажа дека армијата ќе биде со него на тој пат. Сите потешкотии ќе се обидеме да ги контролираме, но кога ќе почнат грабежите, ќе почне и пукањето. Ви благодарам, напиша Трамп.

Прочитајте и...  Спасовски: Секое гласање за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ

Судирот помеѓу Трамп и Твитер почна кога социјалната мрежа ги предупреди корисниците да ги проверат фактите во два твита на американскиот претседател. Трамп синоќа ја потпиша извршна наредба за ограничување на заштитата  на социјалните мрежи од тужби.

Тој првично се закани дека ќе ги затвори социјалните мрежи откако Твитер предупреди дека твитовите на Трамп водат кон дезинформации, а американскиот претседател ја обвини социјалната мрежа дека „ја задушува слободата на говорот” и „се меша во претседателските избори 2020″.

Со декретот се задолжуваат извршните институции, вклучително и Федералната комисија за комуникации и Федералната комисија за трговија, да испитаат дали на компаниите кои поседуваат социјални мрежи можат да им се воведат нови деловни правила.

Прочитајте и...  Чулев: Сите прекршители во изборниот процес ќе бидат најстрого казнети (ВИДЕО)

Твитер и Фејсбук се заштитени од законска одговорност за содржините што ги поставуваат нивните корисници во рамките на параграфот 230 од Законот за комуникации од 1996 година, бидејќи се регистрирани како „платформа” а не како „издавачи” кои можат да бидат тужени за содржината.

Трамп изјави дека тој параграф може да „биде отстранет или изменет” за социјалните мрежи да немаат правен имунитет.

Извршниот директор на Твитер, Џек Дорси претходно изјави дека компанијата „ќе продолжи да укажува на неисправни и спорни информации за изборите глобално”.

Експерти од таа област изразија сомнежи дека тоа е можно без одобрување од Конгресот.

Прочитај повеќе

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат

Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Слободен печат

Извршени 16 несродни трансплантации, земјава на мапата на светски центри за лекување најтешки заболувања на крвта

Слободен печат

Демонстрантите во Нови Сад на кратко блокираа полициска станица

Слободен печат