Трамп ќе го ЗГОЛЕМИ бројот на трупи во Саудиска Арабија и ќе распореди ново оружје

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го зголеми бројот на трупи во Саудиска Арабија и да распореди ново оружје – две ескадрили ловци, ракетни системи и радари.

Трамп во писмото испратено до американскиот Конгрес наведува дека САД во следните недели ќе испрати дополнителни единици во Саудиска Арабија со цел да ги заштити нафтените објекти.

– Плановите на Америка во следните недели да испрати дополнителни единици во Саудиска Арабија води кон ескалација на тензиите во регионот на Персиски Залив. Тоа е зголемување на притисокот и демонстрација на сила насочена против Иран на сите фронтови – изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Михаил Богданов.

Според експертите со зголемувањето на бројот на американски војници и распоредувањето на оружје Трамп сака да покаже дека САД имаат важна улога на Блиски Исток и оти се гаранти на безбедноста во регионот. Но, тие додаваат дека Хутите не претставуваат сериозна закана и оти Саудиска Арабија сама може да се одбрани од нивните напади.

Прочитајте и...  За една недела отстранети 227 непрописно паркирани возила во Скопје

Воените аналитичари оценуваат дека САД го зголемуваат военото присуство во Саудиска Арабија со цел да можат да одговорат на сите ситуација на Блиски Исток.

Експертите предвидуваат дека Вашингтон дополнително ќе го зголеми притисокот врз Техеран, но оти ситуацијата во Персиски Залив и понатаму останува тешка. Во оваа фаза се исклучува можноста од воена операција на САД против Иран, но тоа може да се случи во иднина, со оглед на тоа што притисокот на Пентагон е голем, а американските корпорации се многу заинтересирани за иранската нафта.

Прочитај повеќе

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат

Трамп за историското воспоставување дипломатски односи меѓу Израел и ОАЕ: Огромен напредок

Слободен печат

Дачиќ: Белград нема да се меша, азербејџанскот амбасадор во Србија не е уапсен овде

МИА Агенција

Во Бугарија антивладини протести 36-ти ден по ред (ВИДЕО)

Слободен печат

Тензично во Минск: Полицијата ги затвори приодите кон Плоштадот на независноста, илјадници демонстранти се на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат