4 C
Скопје

Трамп им се заканува на демонстрантите со сила: Нема да ги уривате нашите споменици! (ВИДЕО)

Мети на демонстрантите најчесто се споменици на генерали на Конфедерацијата, но урнати се и статуите на Кристифор Колумбо.

Претседателот Доналд Трамп рече дека ќе издаде извршна наредба по прашањето на американските историски споменици, додека движењето за отстранување на спомениците кои активистите ги сметаат за расистички добива замав, што е само дел од пошироките национални протести поради расната неправда.

„Нема да ги уриваат нашите споменици“, им рече Трамп на новинарите во Белата куќа. „Ќе издадам извршна наредба наскоор и тоа ќе го зацврсти она што веќе го имаме, ќе даде рамнотежа“.

Трамп денеска исто така најави одобрување, „кое стапува на сила веднаш“, дека ќе го уапси секој ќе го осквернави сеќавањето на припадниците на вооружените сили на сојузна земја и се закани дека ќе употреби сила против демонстраните во Вашингтон. Сојузните власти имаа минатите 17 години право да го затворат или казнат секој оној кој уништува споменици, според Законот за ветерански споменици.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Приведени три лица од фабрика за канабис, запленети над шест килограми дрога

Демонстраните во понеделникот се обидоа да го урнат споменикот на Ендру Џексон, седмиот американски претседател, во паркот близу Белата куќа, но полицијата ги растера пред да успеат со јажиња да го урнат споменикот.

Џексон, сопственик на плантажа со црни робови, бил претседател во два мандати од 1829 до 1837 година, со популистички карактеристики, поради што понекогаш го споредуваат со Трамп.

Пред претседателскиот мандат, демократот Џексон во 1830 година го потпишал Законот за преселување на Индијанците, со кој присилно е исселено домородното население од југот на САД во просторите западно од реката Мисисипи, при што во текот на долгиот пат, кој е наречен Патека на солзите, починале илјадници Индијанци.

Мети на демонстрантите најчесто се споменици на генерали на Конфедерацијата, но урнати се и статуите на Кристифор Колумбо, додека во Сан Франциско во саботата протестантите го урнаа споменикот на генералот на Унијата Улисес Грант како и на светецот заштитни на Сан Франциско Свети Јупитер.

Прочитајте и...  Израел неискористените дози вакцини им ги испраќа на други држави

 

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар