Трамп: Ако сакате пари, отфрлете го антисемитизмот

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со цел сузбивање на антисемитското вознемирување на факултетските кампуси, кое неговата администрација го опишува како растечки проблем.

– Ако сакате да прифатите огромна сума долари од државата што ја добивате секоја година, мора да го отфрлите антисемитизмот. Тоа е многу едноставно, им порача Трамп на универзитетите.

Согласно наредбата, Министерството за образование ќе ја разгледа дефиницијата за антисемитизам според Меѓународната алијанса за сеќавање на холокаустот, а обвинувањата за дискриминација ќе ги оценува според Законот за граѓански права. Тоа значи дека можат да им скратат средства на образовни институции за кои ќе се утврди дека прекршиле одредби од тој закон.

Наредбата доаѓа во време кога движењето за бојкот, откажувањето од инвестициите и санкциите против израелската Влада поради нејзиното постапување со Палестинците, стануваат се поистакнати на некои факултетски кампуси.

Прочитајте и...  На Тајланд 102 нови случаи на Ковид-19, уште три смртни случаи

Израелската влада ги повика сојузниците да го спречат движењето за бојкот, додека приврзаниците ги негираат обвинувањата за антисемитизам и се опишуваат како критички настроени кон одлуките на Израел, а не кон Евреите.

– Мојата администрација никогаш нема да толерира забрана, прогон или замолчување на еврејскиот народ. Ние остро ја осудуваме оваа антисемитска кампања против државата Израел и нејзините граѓани, рече Трамп.

Критичарите велат дека наредбата е заснована на застарено законодавство, кое е направено помалку за борба против антисемитизмот, а повеќе за „ублажување на ефектот врз слободата на говорот и за разбивање на критичарите на Израел”.

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат