Tag : антисемитизам

Вести Свет

Курц: За омразата и антисемитизмот нема место во австриското општество

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска, по повод Денот на сеќавање на холокаустот, порача дека антисемитизмот, расизмот и омразата не смеат никогаш да имаат место во...
Вести Свет Слајдер

Штајнмаер: Најголемото злосторство на човештвото го спроведе мојата земја

Слободен печат
Претседателот на Германија Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека неговата земја мора да остане посветена на борбата против антисемитизмот во секој облик, притоа изразувајќи „најдлабоко жалење”...
Вести Свет

Макрон: Франција е решена да се бори против антисемитизмот

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека неговата земја е решена да се бори против омразата и нетолеранцијата што придонесуваат за подемот на антисемитизмот во...
Вести Свет

Пенс од Ерусалим порача дека светот мора да се спротивстави на антисемитизмот и на Иран

Слободен печат
Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави денеска дека светот мора силно да се спротивстави на „грозната плима на антисемитизам“ кој се шири низ светот, оценувајќи дека...
Вести Свет

Полска бара од Путин воздржаност од „користење“ на жртвите од Холокаустот за политички цели

Слободен печат
Полска го повика рускиот претседател Владимир Путин да се воздржи од „користење“ на жртвите од Втората светска војна и Холокаустот за тековни политички цели и...
Вести Свет

Трамп: Ако сакате пари, отфрлете го антисемитизмот

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со цел сузбивање на антисемитското вознемирување на факултетските кампуси, кое неговата администрација го опишува како растечки проблем. –...
Вести Регион

Случувањата во Европа сѐ повеќе наликуваат на времето пред Втората светска војна

Слободен печат
Тероризам насочен кон евреите во Германија веќе долго време не e честа појава, но ова е само последниот напад во низа врз синагоги и генерално...