9.2 C
Скопје

Трагедија во БиХ: Еден рудар загина и четворица се повредени во рудникот за јаглен Бреза

Еден рудар загина во несреќа што се случи денес во рудникот за јаглен Бреза Браун, потврди Црвениот претседател на Сојузот на рудари на Федерацијата на БиХ, Синан Хусиќ.

Хусиќ рече дека уште четири рудари се повредени при уривањето на просторијата за јами, и дека биле пренесени во медицински институции за да им пружи медицинска помош.

– Според информациите што ги имам, тие се надвор од животна опасност, но имаат сериозни повреди – изјави Хусиќ.

Портпарол на Министерството за внатрешни работи на Зеничко-добојскиот кантон, Алдина Алиќ изјави дека полицијата била информирана дека во овој рудник се случила несреќа во 13:30 часот.

Прочитајте и...  Теодосиј им беше возвишен пример за живот на сите свети монаси, денеска е неговиот празник

Поврзани вести

Колхицинот се вклучува во протоколот за третман на ковид-19 во Грција

Слободен печат

Италија ќе преземе правни мерки против Фајзер и АстраЗенека поради доцнење во испораката на вакцини

Слободен печат

Белгија ќе добие 650.000 дози вакцини од АстраЗенека, наместо договорените 1,5 милиони

Слободен печат

Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Слободен печат

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Слободен печат

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен печат

Остави Коментар