Топлото чоколадо го намалува ризикот од деменција!

Научниците пронајдоа нови методи за спречување на деменција. Ако пиете само две чаши чоколадо на ден, би можеле да ја подобрите вашата меморија за 30 проценти, покажуваат истражувањата. Студијата, објавена во списанието Неврологија, опфати 60 лица со просечна возраст од 73 години, кои немале деменција.

Секој од нив пиел по две шолји топло чоколадо на ден во текот на еден месец и не конзумирал друго чоколадо за време на студиите. Нивната меморија и способност за размислување биле тестирани, а протокот на крв во мозокот бил измерен со ултразвук.

Скоро третина од испитаниците имале намален проток на крв на почетокот на студијата, но до крајот на студијата имало подобрување на протокот на крв. Тие заклучиле, според тоа, дека пиењето топло чоколадо (најмалку 60 до 70 проценти какао) може да го намали ризикот од деменција со зголемување на протокот на крв во мозокот до осум проценти.

Прочитајте и...  ВИЦ НА ДЕНОТ: Главоболка

Поврзани вести

Меланија Трамп за првпат се појави во јавноста по битката со коронавирусот и ги воодушеви присутните со елегантниот стајлинг! (ФОТО)

Слободен Печат

Стручњаците открија на кои делови од телото најмногу и најмалку боли тетовирањето!

Слободен Печат

Зоран Костески – Шваца ни го открива Мариово, од памтивек неосвоена област

Ј.К.Д

Худини и Коперфилд во Куќата на славните: Тие го забавуваа светот со својата магија! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Во екот на пандемијата на коронавирусот, зошто е потребен витаминот К?

Слободен Печат

Спектаклот за најголемата ријалити-ѕвезда: Ким Кардашијан го прослави својот 40-ти роденден! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар