6 C
Скопје

Топ 20 градови на светот кои се најдобри за живот, Валенсија на врвот

Креаторите на сајтот „money.co.uk“ спровеле студија на тема – најздравиот град на светот. Секако, земен е предвид и факторот што ги условува животите на сите нас – пандемијата на коронавирусот.

Согледани се и следните параметри: нивото на дебелина кај населението, животниот век, трошоците за живот, нивото на загадување, просечен број на сончеви часови.

По деталните пресметки, истражувачите стигнале до топ 20 града, а победникот е малку неочекуван – Валенсија во Шпанија.

Медитерански начин на живот, идеална трпеза и клима, со одлична географска положба, која обезбедува мало загадување, го прават овој град најдобар за престој во моментот.

1. Валенсија, Шпанија;


2. Мадрид, Шпанија;


3. Лисабон, Португалија;

4. Виена, Австрија;

5. Тел Авив, Израел;

6. Канбера, Австралија;


7. Токио, Јапонија;

8. Хаг, Холандија;


9. Љубљана, Словенија;

10. Цирих, Швајцарија;


11. Аделаида, Австралија;


12. Хаифа, Израел;


13. Порто, Португалија;


14. Рејкјавик, Исланд;

15. Темишвар, Романија;


16. Клуж, Романија;


17. Хелсинки, Финска;


18. Бурса, Турција;19. Бризбејн, Австралија;


20. Копенхаген, Данска.

Прочитајте и...  ФОТО: Викторија со емотивна порака му го честиташе роденденот на својот син Бруклин

Поврзани вести

Предности на сокот од јаболка: Поволно делува при проблеми со црниот дроб и бешиката

Слободен печат

ФОТО | Моќниот Корлеоне го стасале годините: Ал Пачино низ улиците на Беверли Хилс едвај препознатлив

Слободен печат

Заштедете време: Еве зошто кујната секогаш ви е полна со валкани садови

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | Вистинската љубов е уште посилна во тешките времиња: Прекрасни фотографии од венчавката на двајца бездомници

Слободен печат

Заедно додека смртта не ги раздели: Последните земји во светот во кои разводот е забранет

Слободен печат

ФОТО: Викторија со емотивна порака му го честиташе роденденот на својот син Бруклин

Слободен печат

Остави Коментар