Тијана Дапчевиќ ѝ се обрати на малата Тијана Дапчевиќ: Сите мисли ќе ти почнуваат со множина и зад секоја ќе стои љубовта

Тијана Дапчевиќ на Инстаграм објави емотивна порака во која се обрати себеси, односно на десетгодишната Тијана Дапчевиќ.

Таа на малата Тијана и даде совети за иднината, ја потсети на важни работи, ја охрабри, но и ја утеши за сè она што ја чека во животот.

Еве ја нејзината објава:

– Драга мала Тијана, заврши го училиштето. Глупав почеток, знам. Оваа порака можеше да почне на илјада поинакви начини, ама почна со училиштето, извини. Но училиштето е навистина важно. Не толку за опстанок, колку за главата.

– Уживај. Не грижи се, ќе има уште многу уживања, имаш само 10 години. Небото те сака. Верувај им на родителите, тие ти посакуваат само најдобро. Послушај ги кога мислиш дека треба, а секогаш сослушај ги. Подоцна ќе сфатиш дека биле во право и во ситуациите кога си била убедена дека си попаметна.

Прочитајте и...  Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

– Измиј ги рацете. И пред и по јадењето, задолжително. И гледај секогаш сè да ти биде чисто: и главата и собата и дворот. Кога сме кај дворот – гледај си го само својот. Не јади сè што лета – немој да си подводлива, не верувај секому. Чувај ги пријателите. За вечера не јади само виршли, земи некогаш и нешто друго. Намали го мајонезот. Секогаш музиката ќе ти биде лек, виолончелото другар, а сцената дом. И биди малку поамбициозна.

Instagram

– Барај ја Тамара и понатаму, не престануваj да ја бараш од Брана и од Велко зашто ништо поубаво во животот сè уште не ти се случило. Другиот дел од тебе е кај неа. Подоцна твоите маици ќе бидат кај неа, ама тоа не е важно.

Прочитајте и...  Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари
Instagram

– За десетина години ќе го запознаеш Милан. Нему верувај му најмногу. Немој да имаш тајни пред него, а нема ни да сакаш да имаш, ќе видиш, ќе ти биде глупаво ако нешто не поделите. Ќе се иселиш од Скопје и тоа ќе биде момент кога не ти е важно во кој град си, туку кој е таму со тебе, па само вселената ќе ви биде доволна. Оттогаш сите мисли ќе ти почнуваат со множина и зад секоја ќе стои љубовта.

– Ќе дознаете дека ќе добиете дете. А потоа сепак нема да добиете. И тоа баш така, во една безвезна реченица, како ништо да не се случило, како само да си испуштила од рацете купче џамлии со кои сега ти е полна собата. Kако сè да било само сон… Можеби и е, којзнае.

Прочитајте и...  Интервју со проф. д-р Ана Фрицханд, психолог: Пандемијата предизвика историски пораст на анксиозно-депресивните состојби

– Подоцна пак ќе ја слушнете онаа убава вест, ама овој пат е вистинска. Никој не се шегува, никој не сонува. Се гледаш ли сега себеси? Е, таков ќе биде и тој. Ќе го земе само најдоброто од мама и од тато, да биде цел човек. Кој би рекол, а? Ти мајка! Кога ќе дојдеш до тој дел, ќе видиш дека целиот живот пред него бил генерална проба.

Instagram

Прочитај повеќе

Сѐ уште сте сами? Хороскопот ќе ви открие зошто!

Слободен печат

Неда Украден на 70 години се соблече во бикини и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Сакаа Арчи да го одгледувам како сноб“ – Британците никогаш нема да и простат на Меган за тајното крстење на Арчи

Слободен печат

Погледнете зошто Кристијано Роналдо вели дека неговата жена е најубава во светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Премиера на четвртата сезона на серијата „Fargo“ оваа есен: Дали мафијашките семејства ќе успеат да воспостават примирје? (ВИДЕО)

Слободен печат

Наум Петрески улови крап голем скоро колку него! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Крајот на кралот на комедијата: Вака изгледале последните денови на Робин Вилијамс (ВИДЕО)

Слободен печат

Гитарата на Џими Хендрикс продадена на аукција за 216.000 долари

Слободен печат

Градник нема, а доле носи танга-гаќички: Манекенката се врати на позирањето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години ја криеја од јавноста – Ќерката на Моника Белучи „се заканува“ да биде поголема убавица и од мајка си! (ФОТО)

Слободен печат

Снаата на Лепа Брена за првпат објави толку жешка фотка: Александра Пријовиќ се заврте со грб кон камерата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како од отпад да направите супер корисни работи: 18 генијални идеи! (ВИДЕО)

Слободен печат