Тања Кокев, модна дизајнерка: Животот е игра на добро и лошо, црно и бело, а балансот е некаде помеѓу

Модната дизајнерка Тања Кокев, која од неодамна има и салон за убавина, на читателките на „Женски печат“ им открива дека кога имаш 46 години, имаш доволно искуство да знаеш што те прави среќен, а што ти носи тага. Па се трудиш со сите сили да го најдеш балансот меѓу тие две нешта.

Во навика ѝ е да трча со слушалките на уши, слушајќи ја омилената музика. Ограничувања не сака, а тука спаѓа и режимот на исхрана. Ја почитува само умереноста во сè, па и во исхраната. Но, она што според неа бара многу повеќе, е работата на себе како личност.

Практикуваш ли посебен режим на исхрана?

– Во принцип, не сум карактер кој сака да робува на било какви режими. Единствениот режим кој го почитувам е умереноста. Умереност во сè, па така и во исхраната. Тоа значи дека не сакам да се лишам од ништо, но сè во многу умерени количини. Преку недела се трудам секој оброк да биде класична манџа со многу зеленчук, а за време на викенд риба и месо.

Прочитајте и...  Долго време ја немаше во јавноста - Ќерката на Жељко Јоксимовиќ порасна во вистинска убавица (ФОТО)

На јавноста си ѝ позната како модна дизајнерка, но тоа што е помалку познато е дека имаш и салон за убавина. Колку ги користиш сите оние третмани што ги нудат современите салони за убавина?

– Кога станува збор за нега на лицето, не правам никакви компромиси. Главната нега е во мојот салон за убавина „Ароматик бјутис Кокев“. Еднаш неделно правам апаративен лифтинг дополнет со различен тип на третман, од „антиејџ радиенс“ и ултрахидратација. Ги менувам секоја недела, по однапред одреден распоред за да му дадам сè што му е потребно на моето лице.

Која е тајната на 46 години да изгледаш онака како што изгледаш, во добра форма? Гени се во прашање или вежбање?

Прочитајте и...  Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

– Би рекла 50-50, имам наследено навистина добри гени за кои сум неизмерно благодарна. Но, исто така, трчам петпати неделно наутро. Сакам да трчам сама, само со слушалки и омилената плеј-листа.

Како што е важно физичкото здравје, исто толку е и психичкото. Како постигнуваш внатрешен баланс?

– Е, ова бара најмногу работа. Работам многу на себе, секој ден се трудам да бидам подобра личност прво сама со себе, потоа и со другите. Една од главните пречки за баланс е и стравот. Затоа, многу треба да се работи на него. Колку помалку стравови, толку помалку ограничувања. Во принцип на 46 години имаш доволно искуство да знаеш што те прави среќен, а што ти носи тага и се трудиш со сите сили да го најдеш балансот меѓу тие две нешта. Животот е игра на добро и лошо, црно и бело, балансот е некаде помеѓу, лесно се наоѓа ако знаеш да гледаш и слушаш со затворени очи и уши. Помалку со паметот, повеќе со срцето.

Прочитајте и...  Овој наш хуман полицаец ѝ го разубави животот на девојченцето Маја и на нејзиното семејство (ФОТО)

Прочитај повеќе

Таткото на Лејди Гага барал донција од 50.000 долари, но фановите на пејачката го подбраа!

Васко Спасоски

Ова се најризичните места во домовите каде што коронавирусот најдолго се задржува!

Слободен печат

Карлеуша ги предизвика естрадните колешки на „Ла бомба“ предизвик (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Љубов, кариера и здравје: Погледнете го хороскопот за 29 март!

Васко Спасоски

Анџелина Џоли донираше милиони за храна за децата во Америка!

Слободен Печат

Лекарот на Бен Афлек им покажа средни прсти на папараците! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Почина Игор Спасов: Водителот на култната емисија е пронајден мртов во својот стан во Нов Белград!

Слободен Печат

Украден пиштолот од легендарните серијали за „Џејмс Бонд“!

Слободен Печат

Долго време ја немаше во јавноста – Ќерката на Жељко Јоксимовиќ порасна во вистинска убавица (ФОТО)

Слободен печат

Ваква фотка никој не очекуваше од неа: И Андријана Јаневска знае да биде секси! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пинк се напи во изолација, па ја скрати косата: Пејачката се кае за својата фризура (ВИДЕО)

Слободен Печат

Неколку работи кои ќе ги сфатите дури откако ќе станете родители

Слободен печат