17 C
Скопје

Tag : заштитна

Вести Македонија Слајдер

428 казни за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот, регистрирани се 428 прекршоци, информираат од МВР. Министерството...
Вести Македонија

Специјализирани корпи за отпад од заштитна опрема се поставуваат на повеќе локации низ државата

МИА Агенција
Центарот за еколошка демократија Флоразон во соработка со Јавното претпријатие „Комунална хигиена” Скопје, од денеска почнува со поставување 75 специјализирани корпи за одлагање отпад од...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Да бидеме одговорни – да носиме заштитна маска 

МИА Агенција
Лекарите и медицинските лица секојдневно работат со заштитни маски и дополнителна заштитна опрема, но и во многу други професии вработените целиот работен ден го поминуваат...
Вести Свет Слајдер

Трамп првпат во јавност со заштитна маска

МИА Агенција
Американскиот претседател Доналд Трамп посети воена болница во предградието на Вашингтон и за првпат во јавност носеше заштитна маска поради пандемијата на коронавирусот. – Кога...
Вести Македонија

Од денес задолжително носењето на заштитна опрема за покривање на носот и устата

Горан Наумовски
За заштита од коронавирусот на населението од денес за сите граѓани започнува да важи уредбата на Владата за носење на лична заштитна опрема за носот...
Вести Македонија Слајдер

Филипоска – Грашкоска: Вработените во продавници за храна не користат заштитна опрема

Од 16 до 18 овој месец извршени се 79 контроли. Утврдено е дека јавните превозници, односно хигиената во возилата се одржува на ниво. При влез...
Вести Свет

Нема заштитна опрема од ЕУ за земјите од Западен Балкан

Слободен печат
Европската Комисија денеска информираше за амандманите на регулативата за авторизација на извоз на медицинска заштитна опрема од ЕУ кон трети земји, со кои се воведени...