13 C
Скопје

Tag : замбија

Спорт Фудбал

Само во Замбија: Тренер пукал во воздух за да растера незадоволни навивачи

Слободен печат
Полицијата во Замбија го истражува инцидентот во кој фудбалски тренер на крајот од натпреварот испукал осум истрели во воздух, за наводно да се одбрани од...
Вести Свет

Во Замбија тестирани сите пратеници, 15 се позитивни на коронавирусот

Слободен печат
Петнаесет пратеници на замбискиот Парламент се позитивни на коронавирус, откако сите законодавци деновиве беа подложени на задолжително тестирање, изјави денеска  министерот за здравство, Читалу Чилуфија,...
Вести Свет

Замбија: Легализирано производството и извозот на канабис за економски и медицински цели

Слободен печат
Замбија го легализира производството и извозот на канабис за економски и медицински цели, соопшти владиниот портпарол Дора Сили. Сили изјави дека дозволата за извоз на...