3 C
Скопје

Tag : врба

Вести Култура

„Врба” на Манчевски во американски поход

Македонскиот кандидат за Оскар за 2021 „Врба” на Милчо Манчевски ќе игра во кината, на ТВ и на стриминг платформите низ САД, во дистрибуција на „Кино...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски е новиот кандидат за „Оскар“ за 2021 година

Слободен Печат
По големиот успех на македонскиот филм „Медена земја“ и филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде во трката за престижната филмска награда „Оскар“. Филмот...
Вести Култура Магазин слајдер

„Врба“ на Манчевски најдобар филм на „Синеквест“!

Слободен печат
Aмериканската премиера на „Врба“ на Милчо Манчевски e крунисана со наградата Најдобар филм на фестивалот во Синеквест, Калифорнија. Ова е главната награда на Синеквест што...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Престижна номинација за филмот на Манчевски: „Врба“ во трка за европскиот Оскар

Слободен печат
Европската филмска академија (ЕФА) вчера ја објави одлуката да го вклучи „Врба“ на Милчо Манчевски во селекцијата за најдобар филм на 33. Европски филмски награди....
Култура

Манчевски со номинација за најдобар режисер, „Врба“ – за најдобар филм на фестивалот Рејнденс во Лондон

Слободен печат
Престижните награди ќе бидат доделени во осум категории. Во секоја категорија пак, ќе бидат номинирани по три филма. Последното филмско остварување на Манчевски доби номинации...
Вести Култура Слајдер

„Варајати” објави извонредна рецензија за „Врба” на Манчевски

Слободен Печат
„Варајати” објави извонредна рецензија за „Врба”, шестиот филм на на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Во рецензијата во најпознатото филмско списание на светот насловена како...
Култура

Филмот „ВРБА“ во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг

Слободен Печат
Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е селектиран во официјалната натпреварувачка програма на 10. Филмски фестивал во Пекинг, каде ќе присуствува и режисерот. Фестивалот ќе се...
Вести Култура

РЕКОРД ЗА „ВРБА“: Шестиот филм на Манчевски надмина 30.000 гледачи

Слободен печат
Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски, „Врба” ја надмина бројката од 30.000 гледачи, што е рекорд во Македонија. Ова е најгледан филм во државата...
Вести Култура

Филмот на Манчевски на нови меридијани

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски се враќа на европско тло, откако длабоко ја импресионираше азиската публика на Филмскиот фестивал „Златен коњ” во Тајпеј. Меѓу бројните...
Еспресо Шоу биз

Ѕвездите од „Врба“ гости во „Еден на Еден“: Жаре ги натера да го раскажат филмот со рапување (ВИДЕО)

Слободен печат
Оваа недела, во „Еден на Еден“ гостуваат четири актери од хит-филмот „Врба“ на Милчо Манчевски: Сара Климоска, Никола Ристески, Наталија Теодосиева и Благоја Чоревски- Чоре....