Tag : вакцинирање

Вести Свет Слајдер

Вакцината против корона вирусот најрано за една година

Слободен печат
Развојот на вакцината против новиот тип на коронавирус ќе трае најмалку една година, соопшти синоќа Глобалниот сојуз за вакцини и имунизација (ГАВИ). Бројот на пацинети...
Вести Македонија

Атанасов: Сопствениците имаат обврска да ги вакцинираат своите домашни миленици против беснило

МИА Агенција
Сопствениците на домашни миленици имаат обврска да го вакцинираат својот домашен миленик против беснило, болест опасна по здравјето и животот на милениците и луѓето, што...
Вести Македонија

Филипче: Секое дете кое ќе се запише во училиште треба да ги има примено сите задолжителни вакцини

Слободен печат
Не постои ниту една медицинска технологија во светот, ниту пак некоја друга форма на лек како вакцината што спасува повеќе животи. Секое дете кое ќе се...
Вести Македонија

Филипче: Нема да дозволиме ниту едно дете да биде запишано ниту во училиште, ниту во градинка невакцинирано

МИА Агенција
Неколку пати потенциравме дека има важечка законска регулатива. Точно е дека во делот на законот за основно образование има некои контрадикторности, но нема да дозволиме...