Tag : туристи

Вести Македонија Слајдер

Грција од денес отворена за туристи, но не и за македонските државјани

Слободен печат
Грција денеска ги отвора регионалните аеродроми, дел од копнените гранични премини и дел од пристаништата за туристи од Европската унија, од Шенген зоната, како и...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Куферите спакувани, се чека на отворање на границите: Македонците и оваа година најмногу сакаат да се ладат во Грција

Михаило Донев
Пред три дена нашата земја ги отвори сите гранични премини во државата, со што македонските државјани и странците ќе можат непречено да се движат без...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Од среда специјален протокол и задолжителен образец и баркод за сите туристи во Грција

МИА Агенција
Специјален образец со лични податоци, траење и адреса на престојот во Грција, ќе треба задолжително да имаат пополнето најмалку 48 часа пред пристигнувањето, сите оние...
Вести Регион Слајдер

Рози и подароци за добредојде, топло пречекани странските туристи во Бугарија (ФОТО)

Слободен печат
Првите странски туристи во Бугарија денеска беа пречекани со рози и бугарски сувенири на аеродромот во Бургас. Лично ги поздрави надлежната министерка. Со чартер-лет од...
Вести Свет

Германија ги наплаќа трошоците за враќањето на туристите на почетокот на пандемијата

Слободен печат
Германската Влада на своите граѓани, кои на почетокот на кризата со коронавирусот се враќаа со специјални летови од туристичките места низ светот, сега им наплаќа...
Вести Свет

Првите туристи ќе заминат во Меѓународната вселенска станица во 2023 година

Слободен печат
Двајца вселенски туристи ќе заминат во Меѓународната вселенска станица на во 2023 година, откако е потпишан договор помеѓу RSC Energia (Русија) и Space Adventures Inc. (САД),  се наведува...
Вести Македонија

Охридски „Галеб” повторно ги воспоставува меѓународните автобуски линии

Слободен печат
Охридскиот автобуски превозник АД „Галеб” повторно ги вопоставува редовните меѓународни врски со Белград и Нирнбег. Првиот автобус од Охрид за Германија тргнува в сабота на...
Вести Свет

Во Палермо бесплатно ноќевање можно во 50 хотели, Италија бара храбри туристи

Слободен печат
Туристите кои ќе резервираат четири ноќи во еден од 53-те хотели во сицилијанскиот град Палермо, а до главниот град на Сицилија пристигнат со авион, ќе...
Вести Свет

Шпанија со кампања ќе се обиде да привлече странски туристи

Слободен печат
За да  привлече странски туристи исплашени од коронавирусот, шпанската Влада  почна меѓународна кампања за да порача дека е безбедна земја и најави програма од 4,2...
Вести Свет

Анкета: Околу 66 отсто од Шпанците нема да патуваат летово

Слободен печат
Според анкетата на шпанскиот Центар за социолошки истражувања 65,7 проценти од Шпанците нема да одат на одмор ова лето, поради здравствената и економската криза предизвикана...