Tag : туристи

Вести Македонија

МНР: Македонските граѓани кои како туристи беа заглавени во Перу слетаа во Виена

Четворица македонски граѓани, кои беа затекнати како туристи во Лима, Перу, по телефонски разговор Никола Димитров – Александер Шаленберг, во организација на амбасадите на Северна...
Вести Економија

Во земјава во јануари имало 55.266 туристи

Слободен печат
Во јануари годинава во земјава имало 55.266 туристи кои оствариле 109.733 ноќевања, што протставува зголемување за 12,7 отсто на бројот на туристи во споредба со...
Спорт Фудбал

Колку популарен е Роналдо во Португалија, ќе ви докаже овој возач на автобус! (ВИДЕО)

Слободен печат
Низ интернет кружи снимка која може да ве насмее. Еден возач на автобус одлучи да ги предупреди туристите што не смеат да прават во Португалија....
Вести Економија

Македонците ги откажуваат ангажманите: Секторот за туризам со загуба до 80 отсто

Слободен печат
До мај се откажани сите групни тури од странство, драстично е намален бројот на туриститите и веќе речиси не постои интерес за посета на државава...
Вести Свет

Плоштадот и Базиликата Свети Петар во Ватикан до 3 април ќе бидат затворени за туристи

Слободен печат
Плоштадот Свети Петар и истоимената базилика во Ватикан ќе бидат затворени до 3 април за посети на туристите и групи со водичи заради епидемијата од...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: На ГП „Деве Баир“ ќе пристигат околу 20 туристи од Сингапур, сите ќе бидат интервјуирани и прегледани

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче одржа прес-конференција во Владата, на која информираше за моменталната состојба со коронавирусот. -Во текот на изминатото деноноќие после најавените случаи...
Вести Ви Препорачуваме Економија

И покрај коронавирусот, за 8 Март ќе има македонски туристи во Италија

Слободен печат
Македонските туристи кои планирале да го поминат 8 Март во Италија се вознемирени од веста за коронавирусот што е присутен во таа земја, но од...
Вести Економија Слајдер

Вирусот ја „потопи“ француската економија: Пад на бројот на туристи 30-40 проценти

Слободен печат
Секторот за туризам во Франција е погоден од епидемијата на коронавирусот, изјави министерот за финансии на земјата за „CNBC“. – Имаме помалку туристи во Франција,...
Вести Регион

Турција ги укинува визите за туристите од овие шест европски држави

МИА Агенција
Турските власти на 2 март ќе ги укинат визите за граѓаните на Австрија, Белгија, Холандија, Шпанија, Полска и Велика Британија, кои доаѓаат во туристичка посета...
Вести Регион

Љаиќ: Србија подготвува кризен план, откажани 60 проценти од аранжманите на туристите од Кина

МИА Агенција
Околу 60 проценти од аранжманите на кинеските туристи се откажани во февруари и март, а вкупната штета допрва треба да се процени, изјави српскиот министер...