23.8 C
Скопје

Tag : турци

Вести Македонија

Проблеми со пописот во струшко: Од предвидените 8, прифатени само тројца попишувачи од турската етничка заедница

Слободен печат
Според објавениот оглас за реонски попишувачи и инструктури од 25 февруари оваа година, Државниот завод за статистика имаше предвидено 8 попишувачи од турската етничка заедница...
Вести Македонија

Турците во Македонија очекуваат реален попис без притисоци

Слободен печат
Турската заедница очекува попис без притисоци и манипулации, но и резултати кои ќе го утврдат нејзиното постоење во Македонија и што ќе придонесат да биде...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Лидерот на ТХП Ибрахим: Остануваме во владината коалиција, Мицкоски не е алтернатива

Слободен печат
Од наша страна провокација нема. Ние како партија веруваме во демократските вредности и принципиелно си ја тераме нашата политика. Во континуитет работиме за нашата држава,...
Вести Македонија

Партијата за Движење на турците во Радовиш го напушта владејачкото мнозинство

Слободен печат
Партијата за Движење на Турците (ТХП) одлучи на локално ниво во општина Радовиш да го напушти владеaчкото мнозинство, така што од денес советникот на ТХП...
Вести Економија

Нов тренд: Земаат кредити за да купуваат злато

Слободен печат
Турците сметаат дека поради преовладувањето на негативните реални девизни курсеви можноста за вложување се „стесни“, а на златото гледаат како на сигурно пристаниште, се вели...
Вести Избори 2020

Ќахил: Се надевам дека новата влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе соработува со турски инвеститори (ВИДЕО)

Слободен печат
Јас долго време бев во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Во тоа време дигнитетот на Турците го подигнав до рамноправно ниво со останатите. Во време на ВМРО-ДПМНЕ...
Вести Свет

Повторно судир меѓу Турците и Курдите во Виена

Слободен печат
Во Виена синоќа, трета вечер по ред, дојде до физички судир меѓу Турците и Курдите, во кој се повредени и полицајци. Како и во средата...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Турците се досетиле како да го надоместат недостатокот на средства за дезинфекција: Сите купуваат колонска вода!

Слободен печат
Во Турција, прскањето на рацете со колонска вода е традиционален ритуал кој се вршел при влегување во куќите, хотлите, болниците, по завршување на оброкот во...
Вести Регион

На Кипар потврдени вкупно 14 позитивни случаи на коронавирус

Слободен печат
Во Кипар регистрирани 4 нови случаи заразени со корона вирус, објави денеска тамошното Министерството за здравство со што сега вкупниот број на заразени, изнесува 14....
Хроника

Турски државјани со фалсификувани пасоши се обиделе да го напуштат охридскиот аеродром

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка против седум лица за сторено кривично дело Фалсификување исправа од член 378 став 3 во врска со став 1...