8 C
Скопје

Tag : тромб

Вести Свет Слајдер

СЗО за „Астра-Зенека“: Врската е веројатна, но не е потврдена

Слободен печат
Советодавната комисија за безбедност на вакцините при Светската здравствена организација соопшти денеска дека причинската врска меѓу вакцината на „Астра-Зенека“ против Ковид-19 и ретките случаи на...
Свет

Британски здравствен регулатор: Регистрирани 30 случаи на тромб по аплицирање вакцина на Астра Зенека

Слободен печат
Британскиот здравствен регулатор синоќа соопшти дека се регистрирани 30 случаи на ретки згрутчувања на крвта по аплицирање на вакцината Астра Зенека против Ковид-19. Таа цифра...
Здравје Магазин Магазин слајдер

7 типа на болка во градите, кои никако не треба да се игнорираат

Слободен печат
Најважната работа што треба да ја запомните: Информирајте го вашиот лекар за каква било болка во градниот кош! Без оглед на тоа колку описот на...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Како да препознаете дека во вашето тело се случува нешто опасно по живот

Слободен печат
Дали некогаш сте се исекле додека се бричите? Кога тоа се случува, крвните згрутчувања ја спасуваат работата. Тие ќе го запрат крвавењето, а кога ќе...
Вести Свет

Ново истражување: Аутопсиите покажаа нешто неочекувано! Сега знаеме зошто респираторите не им помагаат на некои од пациентите

Слободен печат
Тромбот од различни причини е честа компликација меѓу болните на интензивна нега, но нивната зачестеност е поголема кај лицата кои се лечат од ковид –...
Здравје Магазин

Избегнете ги фаталните последици: Што е тромб и како да го спречите неговото настанување

Слободен печат
Крвните згрутчувања се појавуваат во телото многупати во текот на животот. Кога ќе се пресечеме со нож или при хируршка интервенција, околу раната крвта почнува...