Tag : топење

Вести Свет

Гренландската ледена плоча забрзано се топи и е најмала од 1948 година

Слободен печат
Гренландската ледена плоча минатата година се намалила најмногу од периодот кога во 1948 година почнаа да се бележат податоците за неа, покажуваат најновите истражувања. Лондонски...
Вести Свет

Нови снимки на НАСА: На Антарктикот за шест дена се стопиле десет сантиметри мраз

Слободен печат
Антарктикот се очекува да биде исклучително ладно место. Средната годишна температура на континенталниот дел изнесува -57 степени Целзиусови, додека на крајбрежните подрачја температурата во просек...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ПОРАСТОТ НА ВОДАТА ВО МОРИЊАТА Е СЕРИОЗЕН СВЕТСКИ ПРОБЛЕМ: Милионски држави и градови под закана да се најдат на морското дно

Слободен печат
Порастот на нивоата на морињата би можел да погоди тројно повеќе луѓе од претходно претпоставеното, а цели земји се под закана од исчезнување, покажува најновото...
Вести Свет

Над 50 проценти од мразот на Гренланд се стопил!

Слободен печат
Топлотниот бран што собори рекорди на висока температура во пет европски земји пред една недела сега е над Гренланд и го забрзува топењето на мразот...
Еспресо Жена Магазин Убавина

Како да избегнете „топење“ на вашата шминка од жештината

Слободен печат
Пред нас се уште многу жешки летни денови, а еве како да избегнете вашата шминка да се стопи од топлото време. Прочитајте ги следните совети...
Вести Свет

Топлиот бран се заканува да го забрза топењето на мразот на Гренланд

Слободен печат
Топлиот бран со кој се соочува Европа се заканува да го забрза топењето на мразот на Гренланд, што оваа година почна порано од вообичаено, предупредија...
Вести Свет

Невообичаено: Се истопија две милијарди тони мраз за 24 часа

Слободен печат
Вкупното топење мраз во саботата се проценува на две милијарди тони односно два кубни километри леден покривач, јави Си-Ен-Ен. Иако Гренланд е најголем остров на...