16 C
Скопје

Tag : текстил

Вести Ви Препорачуваме Економија

Засега не се очекува драстичен „бум“ кај текстилните нарачки

Соња Кириџиевска
Домашните бизнисмени со олеснување ја примија веста дека Германија, која е наш најголем стратешки партнер, доживува економски раст и покрај ограничувањата поради пандемијата. Тоа е...
Вести Економија

Димитров: Доколку не се донесе седми пакет мерки, околу 10.000 лица од текстилниот сектор ќе останат на улица

Слободен печат
Текстилната индустрија на удар од пандемијата. Локдаунот во Германија и во останатите земји на ЕУ, каде што македонските компании од овој сектор извезуваат останаа без...
Вести Македонија

Текстилните компании и „Гласен Текстилец”: Под итно да се донесе петтиот пакет на мерки

Маја Терзиова
Веднаш да се донесе петтиот пакет на мерки, со кои ќе се субвенционираат платите на вработените, но и ќе се зачуваат работните места до јуни,...
Вести Македонија

Текстилците најавуваат до 20 отсто отпуштања ако не ја добијат навреме поддршката за плати

Слободен печат
Пратениците побрзо да го донесат законот за финансиска поддршка на плати зашто во спротивно, 20 отсто од вработените ќе останат без работа, апелираа денеска текстилните...
Вести Македонија

Штипските епидемиолози почнаа со првите контролни брисеви на текстилните работници

Слободен печат
Епидемиолозите од штипскиот Центар за јавно здравје денеска и утре интезивно ќе ги земаат првите контролни брисеви на 53 текстилни работници од првата текстилна компанија,...
Вести Економија

„Гласен Текстилец”: Непромислени се барањата за повеќе работно време и работа на празници

Слободен печат
Апсурдни и непромислени се изјавите и барањата на Кластерот за текстил за враќање на нормираниот учинок, за зголемувањето на работното време и за кратење на...