6.8 C
Скопје

Tag : СЗО

Вести Свет

„Синофарм“ понуди поддршка на програмата Ковакс за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Слободен печат
Кинеската државна компанија „Синофарм“ понуди значителна поддршка на програмата Ковакс за обезбедување на вакцини против ковид-19 за сиромашните земји, соопштија денеска од СЗО откако глобалното...
Вести Свет

СЗО ја одобри вакцината Синофарм за итна употреба

Слободен печат
Светската здравствена организација ја одобри за итна употреба вакцината против Ковид-19 на кинескиот производител на лекови Синофарм. Вакцината, една од двете кинески вакцини што веќе се дадени...
Вести Свет

СЗО: Две недели по ред рекорден број на смртни случаи од Ковид-19

МИА Агенција
Светската здравствена организација соопшти дека смртноста меѓу пациентите со Ковид-19 е рекордна на глобалнно ниво втора недела по ред. Во текот на изминатата недела, сппоред...
Свет

Стат њуз: Тедрос Адханом Гебрејесус ќе се кандидира за втор мандат во СЗО

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус планира да се кандидира за втор петгодишен мандат на функцијата шеф на СЗО, објави денеска порталот...
Вести Свет

СЗО побара сите луѓе во светот да донираат по седум долари за вакцини против ковид-19

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) ги повика сите во светот да донираат по седум американски долари за да обезбедат дополнителни средства за меѓународната програма за споделување...
Вести Свет

СЗО: Индиската варијанта на коронавирусот е откриена во најмалку 17 земји

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека варијанта на коронавирус, наречена Б.1.617, за која се верува дека го забрзала ширењето на епидемијата во Индија, е...
Вести Свет

СЗО: Речиси 5,7 милиони нови случаи на ковид-19 во светот минатата недела

Слободен печат
Речиси 5,7 милиони нови случаи на коронавирус се регистрирани ширум светот во изминатите седум дена, што е за осум проценти повеќе од претходната недела, соопшти Светската здравствена...
Вести Свет

СЗО сè уште разговара за руската вакцина „Спутник В“

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО)Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека сè уште разговара за руската вакцина „Спутник В“ против Ковид-19 и оти сè уште не утврдила...
Вести Свет Слајдер

СЗО во следните две недели ќе донесе одлука за кинеските вакцини

Слободен печат
Се очекува Светската здравствена организација (СЗО) во наредните две недели да одлучи дали итно ќе одобри употреба на две кинески вакцини против коронавирусот, изјави помошникот...
Вести Свет Слајдер

Тедрос: Ситуацијата во Индија е повеќе од срцепарателна

Слободен печат
Ситуацијата во Индија, која е силно погодена од пандемијата на коронавирус, е „повеќе од срцепарателна”, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос...