24.8 C
Скопје

Tag : СЗО

Свет

СЗО бара од САД да ги споди податоците за коронавирусот

МИА Агенција
Доктор Дејв Фишер, претседавач со Мрежата за глобално предупредување и реагирање, со која координира Светска здравствена организација, изјави дека теоријата дека коронавирусот е „произведен” во...
Вести Македонија

СЗО: Да се обезбедат подобри услуги во Северна Македонија за поддршка на пушачите коишто сакаат да се откажат од пушење

Слободен печат
Светската здравствена организација укажува на штетните последици од употребата на тутун и од пасивната изложеност на чадот од тутунските производи, и советува да не се...
Вести Свет

СЗО објави кога конечно ќе заврши пандемијата од ковид-19

Слободен печат
 Пандемијата со Ковид-19 ќе заврши само кога ќе се вакцинира најмалку 70 проценти од светската популација, предупреди денеска директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за...
Вести Свет

Свиркачите бараат од СЗО да го испита извештајот за реакцијата на Италија на ширењето на вирусот корона

Слободен печат
Групите на свиркачи денес побараа од Светската здравствена организација (СЗО) да започне независна истрага за случајот на италијански истражувач кој, како што потврди, бил под...
Вести Свет

Собранието на СЗО по петти пат го одбива предлогот за прием на Тајван како набљудувач

Слободен печат
Собранието на Светската здравствена организација (СЗО) повторно, петта година по ред, го одби предлогот Тајван да учествува во оваа глобална платформа како набудувач, јави Кинеската...
Вести Свет

СЗО нема пари за да одговори на пандемијата како што треба

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) се соочува со недостиг на пари, што веќе се одразува за тековните операции, изјави денеска Мајкл Рајан, извршен директор на Програмата за итни здравствени случаи...
Вести Свет Слајдер

Велика Британија и СЗО ќе соработуваат на развојот на „пандемиски радар”

МИА Агенција
Велика Британија заедно со Светската здравствена организација (СЗО) ќе работат на развојот на „пандемиски радар”, систем што ќе помогне брзо да се идентификуваат сите нови...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

СЗО со сериозно предупредување: Долгото работно време убива стотици илјади луѓе годишно

Слободен Печат
Според Светската здравствена организација (СЗО), долгото работно време убива стотици илјади луѓе годишно! Првата глобална студија од ваков вид покажа дека во 2016 година 745.000...
Вести Свет Слајдер

СЗО бара хуманитарна пауза заради доставување помош и вакцини за Газа

Слободен печат
Светската здравствена организација денеска повика на хуманитарна пауза во израелското бомбардирање на Газа за да им се овозможи пристап на тимовите за помош. „Затворањето на...
Вести Свет Слајдер

СЗО: Наместо да вакцинирате деца, донирајте ја вакцината на сиромашните

Горан Наумовски
Светската здравствена организација (СЗО) ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против ковид-19 и наместо тоа да донираат вакцини во...