Прогноза на СЗО: Повеќе од половина од светот е изложен на ризик од мали сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување дека до крајот на 2024 година повеќе од половина од светот ќе биде под висок или многу висок ризик од сипаници.

Според извештаите, Наташа Кроукрофт, виш технички советник за сипаници и рубеола, на прес-конференција во Женева рече дека „она од што се плашевме доаѓа оваа година“.

„Видовме голем број луѓе што не се вакцинирани и ако не се справиме бргу со ова, сипаниците ќе ги искористат предностите“, рече Кроукрофт.

СЗО објави дека во светот се зголемува бројот на случаи на мали сипаници, познати и како морбили, поради големиот број пропуштени вакцини за време на пандемијата на коронавирусот.

„Од податоците произведени од Центрите за контрола и превенција на болестите со податоците на СЗО можеме да видиме дека повеќе од половина од сите земји во светот ќе бидат изложени на висок или многу висок ризик до крајот на оваа година“, додаде Кроукрофт.

Луѓето што немале мали сипаници или не биле вакцинирани со МРП-вакцината се изложени на ризик да се заразат со вирусот на мали сипаници.

Малите сипаници најчесто се сметаат за детска болест, но може да се појават на која било возраст кај невакцинирани и осетливи луѓе.

Имунитетот по болеста, како и кај целосно вакцинирани лица, се смета за доживотен.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот