Tag : Стоки

Вести Економија Слајдер

Годинава БДП ќе се намали за 3,4 проценти, Ангеловска истакна дека работите се одвиваат нешто подобро од проектираното сценарио (ВИДЕО) 

Слободен печат
Економската активност во државава  ќе се намали за 3,4 проценти како последица на кризата со Ковид -19, а стапката на инфлација ќе има надолна ревизија...
Вести Економија

Ангеловска: Скратени средства кај сите буџетски корисници, најмногу од стоки и услуги и капитални инвестиции што не може да се реализираат

Слободен печат
Средствата од 6,5 милијарди денари што Владата вчера со Уредба ги прераспредели се обезбедени од сите буџетски корисници. Кратење, како што појасни министерката за финансии...
Вести Економија

Извозот во првите два месеци годинава бележи пад од 0,2 проценти

Слободен печат
Во јануари и февруари годинава вкупната вредност на извозот на стоки од нашата држава изнесува 1.074.461.000 долари и бележи пад од 0,2 проценти во однос на...
Вести Економија

Владата ќе ја укине царината за средства за дезинфекција и медицинска опрема

Слободен печат
На предлог на Министерството за економија и на Царинската управа се очекува Владата да донесе одлука за автономни мерки за ослободување од плаќање на царина на...
Вести Економија

Камионџиите кои возат надвор од државата ќе мора да извадат посебна дозвола

Слободен печат
Работата на транспортните компании кои вршат превоз на стоки полека се враќа во нормала. Непрекинато се одвива процесот на издавање лиценци, одобренија, дозволи. Во градежниот...
Вести Економија

Протокот на стоки на граничните премини се одвива без проблеми

Слободен печат
Директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски, утрово изјави дека стоковата размена меѓу државите се одвива без проблеми по строго утврдените правила. Тој вели дека во...
Вести Економија

Курти: Таксата ќе се укине штом се изготви елаборацијата за реципроцитет кон Србија

МИА
Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ќе се укине веднаш откако ќе...
Вести Економија

НБ на Србија: Извозот на ИТ услуги 1,422 милијарди евра

Слободен печат
Извозот на ИТ услуги минатата година од Србија достигна 1,422 милијарди евра, што претставува зголемување од дури 25 проценти во однос на 2018 година, соопшти...
Вести Економија

Германија и натаму останува најголем трговски партнер на земјава

Слободен печат
Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари – октомври 2019 година,...
Вести Економија

Ангеловска: Ќе се зголеми прагот за ослободување од царина кај малите пратки 

Слободен печат
Расте бројот на мали пратки што граѓаните и компаниите ги порачуваат преку интернет, а со тоа растат предизвиците и за државата и за компаниите. Министерството...