Tag : статуи

Забава Магазин

Американски туристи ги броеја сите споменици од „Скопје 2014“ (ВИДЕО)

Алек Стојковски
Двајца американски туристи објавиле видео на јутјуб од Скопје, на кое ги бројат споменици во главниот град поставени за време на проектот „Скопје 2014“. „Денеска...
Вести Свет

Џонсон: Не можеме да го фотошопираме опкружувањето и историјата

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека земјата не може да го „фотошопира” своето културно опкружување и сложената историја, потенцирајќи дека тоа ќе биде извртување...
Вести Свет Слајдер

Скерлев: Лондонскиот градоначалник ја поддржува акцијата за отстранување на статуи на луѓе поврзани со робовладетелството (ВИДЕО)

Слободен печат
Демонстрации и во Британија. Отстранување на споменици поврзани со ропството. Утрово полицијата и градежните работници во Бристол извадија статуа од Едвард Колстон, заменик гувернерот на...
Вести Свет

Статуите на Колумбо и Џеферсон Дејвис беа урнати и оштетени за време на протестите во САД (ВИДЕО)

Слободен печат
Статуи на Кристофер Колумбо и поранешниот претседател на Конфедеративните Американски Држави, Џеферсон Дејвис беа урнати за време на протестите против расизмот и полициската бруталност во...
Вести Свет

Протестите во САД стануваат се побројни, се уриваат статуи на расистички политичари и генерали

Слободен печат
Продолжија и се побројни станауваат протестните акции против полициското самоволие во САД, иако насилството практично запре, а резултат на сето видено се урнати статуи на...