9 C
Скопје

Tag : средношколци

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Скратените часови кошмар за учениците, наставниците не успеваат да го предадат целиот материјал

Михаило Донев
Скратените часови се кошмар за секој кој сака вистински да научи, вели за „Слободен печат“ средношколецот Христијан Ацевски од СУГС „Раде Јовчевски – Корчагин“ во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Закани и навредливи зборови кон лидерот на средношколскиот Сојуз поради договорот за државната матура

Михаило Донев
„Кој си ти да одлучуваш за цела генерација“, „П*дер еден скапан не за*ба цела генерација“, „Да умрете сите од еден до последен“, се дел од...
Вести Македонија Слајдер

Многу галама и бојкоти, а договорот не ги задоволи сите матуранти

Михаило Донев
Државната матура мора да биде намалена и скратена, ама нејзиното целосно откажување ќе направи повеќе зло отколку добро, особено за оваа генерација матуранти, се велеше...
Вести Македонија Слајдер

Владата и средношколците се договорија: Ќе се полагаат два екстерни испита, третиот станува интерен

Слободен печат
Изнајдено е заеднички прифатливо решение помеѓу средношколците и владата. Информацијата на заедничка прес конференција штотуку ја споделија премиерот Зоран Заев и лидерот на Сојузот на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Средношколскиот сојуз викендов ќе бира една од двете можности за полагање матура

Михаило Донев
Иако  не се постигна конечно решение,  генерално се разработуваа два предлога за државната матура, вели пратеникот Бојан Стојаноски за „Слободен печат“, ои расправата што се...
Вести Македонија

Дебата за државната матура во организација на собранискиот Клуб за младински прашања и политики

Слободен печат
На иницијатива на собранискиот Клуб за младински прашања и политики, во Парламентот денеска ќе биде организирана јавна дебата за концептот и начинот на полагање на...
Вести Македонија Слајдер

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот на наставата од 6 до 12 февруари

Слободен печат
Сојузот на средношколци попладнево соопшти дека од 6 до 12 февруари привремено ќе го прекине бојкотот на наставата. – По нашите средби со пратениците во...
Вести Македонија

Алијансата за Албанците и Алтернатива го поддржуваат барањето на Сојузот на средношколци за државната матура

Слободен печат
Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива го поддржуваат барањето на Сојузот да се измени концептот за државна матура за оваа генерација матуранти и наместо четири...
Вести Македонија

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нашите барања

Слободен печат
Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната...
Вести Македонија Слајдер

Сојуз на средношколци: Бојкотот продолжува

Ќе продолжиме со нашите активности во парламентот во координација со сите пратеници и пратенички групи коишто ги поддржуваат нашите барања, велат од Сојузот на средношколци....