1 C
Скопје

Tag : сомалија

Вести Свет

Сомалија: Во бомбашки напад убиени 12 разузнавачи

Слободен печат
Најмалку 12 безбедносни агенти се убиени денеска при напад со бомба поставена покрај пат во близина на сомалискиот град Душамареба, каде политичките лидери се сретнаа...
Вести Свет

Сомалија: Гранати експлодираа во зградата на Владата

Слободен печат
Девет минофрлачки гранати експлодираа во зградата на Владата во сомалискиот град Дусмареб, каде во истиот момент се наоѓал и претседателот Мохамед Абдулахи Мохамед. Засега нема...
Вести Свет

Армија на САД: Ги повлековме сите наши војници од Сомалија, следува нивна прераспределба во Кенија и во Џибути

Слободен печат
Американската армија денеска соопшти дека целосно се повлечени сите нејзини војници од Сомалија. Дел од воените експерти предупредија дела повлекувањето на околу 700 американски војници...
Вести Свет

Терористичката група Ал-Шабаб презеде одговорност за самоубиствениот бомбашки напад во Сомалија во кој се меѓу убиените се и двајца високо рангирани воени команданти

И.И.
Најмалку 12 лица се убиени, а голем број се ранети во денешниот попладневен самоубиствен бомбашки напад во сомалискиот град Галкајо, соопшти полицијата, пренесе ДПА. Меѓу...
Вести Свет

Сомалиската влада потврди за 66 убиени, ден по судирите со милицијата Ал-Шабаб

Слободен печат
Во судирите меѓу сомалиските владини сили и припадниците на милицијата ал-Шабаб неделава се убиени 66 лица, јави ДПА. Во борбите загинаа 51 милитант и 15...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Искусен офицер на ЦИА загинал во Сомалија

Слободен печат
Искусен офицер на Централната разузнавачка агенција загинал пред неколку дена во Сомалија, јави синоќа „Фокс њуз”.  Според телевизијата, убиството на офицерот може да ја забави...
Вести Свет

Експлозија во сомалиската престолнина: Шест лица загинаа во самоубиствен бомбашки напад во Могадишу

Слободен печат
Најмалку шест лица загинаа денеска во самоубиствен бомбашки напад во ресторан во близина на полициската академија во Могадишу, главниот град на Сомалија, изјави полицискиот портпарол...
Вести Свет

Во самоубиствен напад во Сомалија шестимина загинати

Слободен печат
Најмалку шест лица загинаа денеска во самоубиствен бомбашки напад пред џамија во сомалискиот пристанишен град Кисмајо, изјави за ДПА Абдинасир Гулед, регионален официјален претставник. –...
Вести Свет

Пет луѓе загинаа и 10 се ранети во напад на луксузен хотел во Сомалија

Слободен печат
Најмалку пет луѓе загинаа и 10 се ранети во нападот во луксузен хотел во главниот град на Сомалија, Могадишу. Според полициски извори, се уште се...
Вести Свет

Убиени 4 лица во експлозии во Сомалија

Слободен печат
Силни експлозии одекнаа денеска во два големи града во Сомалија. Бомбаш самоубиец активираше бомба во пристаниште на главниот град Могадишу, а противтенковска мина била активирана...