-2 C
Скопје

Tag : скерлев

Вести Македонија

Скерлев: „Ковид – 20“ предизвика вистински „егзодус“ во Лондон

Слободен печат
Откривањето на подвидот на вирусот ковид-19, што на социјалните мрежи го нарекоа ковид-20 и фактот што тој се шири за 70% побрзо ја натера владата...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Скерлев: Обединетото Kралство „разединето“- секоја држава со различни зони на антиковид мерки

Слободен печат
Состојбата во Лондон е флуидна. Се контролира за тоа кога поминуваме од една зона во друга да не се прекршат правилата. Така еден човек во...
Ви Препорачуваме Колумни

Почитување на поткренатата веѓа

Жанета Скерлев
Значи, здодевно е. Нема како да ја опишам ситуацијата поинаку. Поминавме низ разни фази. И различни чувства. Од возбудата дека ја живееме историјата, зашто се...
Колумни

Еден живот промени

Жанета Скерлев
Во старите, добри времиња,  пред околу еден месец, требаше да одам на еден состанок во централен Лондон, што значеше прво со воз од Вимблдон до...
Колумни

Два метра за две недели

Жанета Скерлев
Излеговме да свртиме едно крукче. И покрај тоа што според најновите владини мерки, дозволено ни е едно вежбање надвор, па бирајте – трчање, џогирање, брзо...
Колумни

Има ли да ја нема Унијата?

Жанета Скерлев
Некои велат дека декемвриските избори ќе биле запаметени во историјата како, па, како историски. Прво, затоа што земјата потоа ќе излезе од Европската Унија, второ, затоа...
Колумни

Кога најдобрите планови ќе ја промашат целта

Жанета Скерлев
Сликата беше следна. Станица на метро линија во источен Лондон. Сабајле. Рано сабајле. Утрински турканици, луѓе чекаат да се качат, поточно да се натоварат во...