Tag : синдикат

Вести Економија

Ер Франс затвора 1.022 работни места

Слободен печат
Авио – компанијата Ер Франс се подготвува да затвори 1.022 работни места во својата нискобуџетна линија ХОП! со цел да се справи со економските последици од...
Вести Економија

„Би-Би-Си“ отпушта уште 450 вработени во филијалата во Англија

Слободен печат
Со цел да ги намали трошоците и да ги преструктуира своите локални редакции „Би Би Си“ најави отпуштање на 450 работници. Според главниот британски синдикат...
Вести Економија

Германија ја зголемува минималната плата и покрај пандемијата

Слободен печат
Минималната плата на работниците во Германија би требало да се зголеми за речиси 12 проценти и од сегашните 9,35 евра да се качи на 10,45...
Вести Македонија

Синдикатот на Клинички центар ги повикува надлежните да ги повлечат вработените во здравствените установи од избирачките одбори и комисии

Слободен печат
Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар соопшти дека неприфатлива е одлуката вработени во јавните здравствени установи, вклучително доктори и медицински сестри во овие моменти да бидат...
Вести Македонија

Синдикатот на УПОЗ испорача барања до политичките партии учесници на изборите

Слободен печат
Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ), денеска до политичките партии кои ќе учествуваат на претстојните парламентарни избори упати барања...
Вести Македонија

Македонскиот полициски синдикат повика на професионално работење за време на парламентарните избори

МИА Агенција
Македонскиот полициски синдикат како единствен репрезентативен синдикат во Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за Разузнавање, Агенцијата за Национална безбедност и Управата за финансиска полиција се...
Вести Македонија

Синдикатот на Клинички бара двојно повисоки плати, 36 дена одмор бенифициран стаж и бесплатен паркинг

Слободен печат
Синдикатот на Клинички центар пред почетокот на изборите, ги информира партиите дека бара двојно да им се зголемат платите на здравствените работници и соработници во...
Вести Економија

Синдикатите на Клинички со низа барања до партиите пред почетокот на кампањата

Слободен печат
Двојно зголемување на платите на здравствените работници и соработници во текот на четиригодишниот мандат, како и на помошно-техничкиот и административниот персонал, изземање на здравствената администрација...
Вести Економија

ССМ бара субвенционирање и на јунските плати кои ќе се исплаќаат директно на сметките на работниците

Слободен печат
Сојузот на синдикати на Македонија бара мерката за финансиска поддршка за исплата на плати да важи и за јунската плата, но овие пари да се...
Вести Македонија

Чулев за обвинението од ССМ: Политизирано раководство на еден синдикат не може да ги штити правата на работниците

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ги оцени како паушални наводите изнесени на денешната прес-конференција на Сојузот на синдикати на Македонија и на Македонскиот полициски...