Tag : Северна

Вести Македонија Слајдер

Министрите од ВМРО-ДПМНЕ против Уставот и против Северна

Слободен печат
Во утрешното печатено издание на „Слободен печат“ прочитајте текст на тема за Техничката влада и почитувањето на Преспанскиот договор, како и анализа – Министрите од...
Вести Свет

ОН: Северна Кореја е под истрага поради кибер напади врз 17 земји

Слободен печат
Експерти на ОН соопштија дека истражуваат најмалку 35 случаи на кибер напади на Северна Кореја врз 17 земји од светот, што за цел имале незаконско...
Ви Препорачуваме Колумни

Никогаш Северна, никогаш САМО Македонија!

Љубиша Николовски
Имам пријатели од Северна, имам пријатели и од Никогаш Северна. Не се согласуваат едни со други. А седиме со семејствата, се дружиме со години. Саглам...
Магазин Технологија

Huawei го демантира присуството во Северна Кореја

Слободен печат
Huawei нема деловно присуство во Демократската Народна Република Кореја, објави технолошкиот гигант од Кина. Во нивното соопштение се вели дека, Huawei е целосно посветена на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Како Ким Јонг Ун успеа да ги набави своите „мерцедеси“? 

Слободен печат
На 14 јуни 2018 година, две блиндирани возила Mercedes-Maybach S600 Guard беа испорачани од холандското пристаниште Ротердам, тргнувајќи на пат кој ќе трае со месеци...
Вести Свет

Јонхап: На состанокот Трамп – Ким му претходеа тајни подготовки

Слободен печат
Специјалниот претставник на САД за Северна Кореја, Стивен Бигун, во саботата тајно се состанал со претставници на Северна Кореја, за да го организира денешниот состанок...
Вести Македонија

Одржан првиот состанок на меѓународната група на експерти меѓу Северна Македонија и Грција

Слободен печат
Меѓународната група на експерти меѓу Република Северна Македонија и Република Грција денеска во Скопје го одржа првиот состанок и ги охрабрува бизнис заедниците на двете...
Вести Македонија

Катругалос: Очекував подоследен став од Европа за Северна Македонија

МИА Агенција
Очекував еден подоследен и повеликодушен став на Европа кон Северна Македонија, вели министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос во интервјуто за грчкиот весник...
Вести Свет

Заврши посетата на кинескиот претседател на Северна Кореја

Слободен печат
Претседателот на Кина, Си Џинпинг ја заврши дводневната посета на Северна Кореја. Според кинеските медиуми на синоќешната средба на Си со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун...
Вести Македонија

Грчки владини извори за заклучоците на министрите за надворешни работи на ЕУ за Северна Македонија, Турција и Албанија

МИА Агенција
Советот не само што го поздравува Договорот од Преспа, туку ја истакнува и важноста на неговото спроведување, а со тоа ЕУ добива улога во следењето...