Tag : Ролан Гарос

Останатo Спорт

Рафа Надал бил мега-хит и на 16 години! (ВИДЕО)

Слободен печат
„Кралот на земјата“, Надал по 12 пат го освои Париз за негов вкупно 18 трофеј во неговата богата тениска кариера. И како помлад Шпанецот бил...
Останатo Спорт

Надал нема да игра сè до „Вимблдон“

Во последните две изданија на Грен слемот во Лондон, шпанскиот тенисер Надал беше задоволен од своите игри. – Сакам да играм на трева, но јас...
Останатo Спорт

Надал останува „крал“ на земјените терени

Слободен печат
Рафаел Надал останува „крал“ на земјените терени и по 12. пат  во кариерата триумфира на Ролан Гарос. Во реприза на минатогодинешното финале, Надал повторно го...
Останатo Спорт

Тим или Надал: Кој до круната на „Ролан Гарос“?

Слободен печат
Шпанскиот ас како фаворит од повеќе причини ја има фаворитската улога во завршната битка против австрискиот натпреварувач. Надал има многу поголемо искуство во финалните мечеви,...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ гневен на организаторите на Ролан Гарос: Ова е бизнис, а не спорт

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ не успеа да се пласира во финалето на Ролан Гарос каде го очекуваше пресметка со Рафаел Надал, подобар од него беше Доминик Тим...
Ви Препорачуваме Останатo Спорт

Историска титула за Ешли Барти на Ролан Гарос

Слободен печат
Ешли Барти е победничка на вториот годинешен Гран слем турнир, Ролан Гарос откако во финалето ја победи чешката тенисерка Маркета Вондрушова со убедливи 6:1,6:3. Never...
Останатo Спорт

Тим спречи тениска класика во финалето на Ролан Гарос

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ не доби шанса по втор пат во кариерата да биде актуелен шампион на сите четири Гран слем турнири. Најдобриот светски тенисер е поразен...
Останатo Спорт

Надал ужива во Париз, Ѓоковиќ го фаќа нервоза

Слободен печат
Ѓоковиќ заедно со Тим одбија да се вратат на теренот поради неидеалното време за игра и одлучија да го напуштат тенискиот комплекс. Како што тениските...
Останатo Спорт

Кој ќе го запре Надал, „прегазен“ Федерер! (ВИДЕО)

Слободен печат
За Надал ова ќе биде 12 финале на Отвореното првенство на Франција и ќе се бори за трофејот против победникот од втората полуфинална пресметка Новак...
Останатo Спорт

Барти и Вондрушова во женското финале на Ролан Гарос

Слободен печат
Австралиската тенисерка Ешли Барти успеа да ја прекина победничката серија на американската тинејџерка, Аманда Анисимова. Барти во меч полн со пресврти успеа да ја совлада...