• Роберт Хабек

Хабек: Испораките на гас од Русија се намалени од политички, а не технички причини

Причините за намалувањето на испораките на гас од Русија се политички, а не технички, изјави денеска германскиот министер за економија Роберт Хабек. -Се уште не е готово, рече Хабек, додавајќи дека се уште постои можност за ограничување на испораките на енергенти од Русија, пренесуваат британските медиуми. „Газпром” вчера соопшти дека го намалил снабдувањето на Германија …

Хабек: Испораките на гас од Русија се намалени од политички, а не технички причини Read More »