Tag : режим

Вести Регион

Хрватска ќе го заостри режимот за влез во државата

Слободен печат
Хрватскиот министер за внатрешни работи и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави нов граничен режим за граѓаните на БиХ и на...
Вести Економија

Нов тарифен режим по Брегзит

Слободен печат
Велика Британија денеска ги објави новите тарифи што ќе ги заменат оние на Европската унија по Брегзит, задржувајќи царина од 10 отсто за увоз на автомобили и даноци на...
Вести Свет

САД, Велика Британија, Франција и Германија го повикуваат режимот на Асад да ги запре насилствата во Сирија

Слободен печат
На деветгодишнината од почетокот на граѓанската војна во Сирија, САД, Велика Британија, Франција и Германија го повикуваат режимот на Асад да ги запре насилствата во...
Вести Свет

Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија

МИА Агенција
Тројца турски војници загинаа во северозападна Сирија при судир на турските и сириските сили, изјави денеска во Анкара претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој...
Вести Свет

Лидерите на ЕУ го повикаа сирискиот режим да стави крај на воената офанзива

Слободен печат
Шефовите на држави и влади на Европската Унија го повикаа режимот на Башар Ал Асад и неговите поддржувачи веднаш да и стават крај на воената...
Вести Свет

Роберт Вуд: Наградата за убиство на Трамп е смешна, но укажува на терористичката основа на иранскиот режим

Слободен печат
Понудата на иранскиот пратеник за награда од три милиони американски долари за оној што ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп е смешна, изјави денеска...
Вести Македонија

Изменет сообраќаен режим во Скопје поради Водици

Поради манифестациите за верскиот празник Водици, Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје денеска ќе воведе посебен режим на сообраќај на одредени сообраќајници...
Вести Свет

Седум фудбалери од Еритреја исчезнаа во Уганда, се верува дека бегаат од строгиот режим

Слободен печат
Седуммина фудбалери од Еритреја исчезнале по завршувањето на регионалниот турнир во Уганда, соопштија организаторите на турнирот. Портпаролот на турнирот, Роџерс Милиндва, изјави дека е во...
Вести Свет

Трамп: Иран го згасна Интернетот за светот да не слушне за тамошните насилства

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Иран е толку нестабилен што тамошната Влада го блокирала пристапот до Интернет, со цел Иранците да не можат...
Вести Скопје

Утре изменет сообраќаен режим поради „Скопје на точак 2019″

МИА Агенција
Посебен режим на сообраќајот ќе биде воведен утре во Скопје поради велосипедската трка „Скопје на точак 2019″. Трката почнува во 11.00 часот, а трасата на...