Tag : Рамазан

Вести Македонија

Традиционален ифтар на општина Бурса во Турската чаршија во Скопје

Слободен печат
Стотици граѓани се собраа на традиционалниот ифтар на градската општина на турскиот град Бурса, заедно со Хуманитарната организација Ел Хилал од Скопје, пред џамијата Мурат...
Вести Регион

Фата Хусиќ е среќна што може да пости за Рамазан по 104. пат во својот живот

Слободен печат
Фата Хусиќ, која има 111 години и живее во градот Мостар, Босна и Херцеговина, многу е среќна и возбудена бидејќи оваа година по 104. пат...
Вести Македонија

РАМАЗАН: Урмата е неизбежен додаток на ифтарската софра (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Скопје е еден од балканските градови каде најмногу се чувствува светиот месец на муслиманите, Рамазан. Џамиите се преполни уште од првиот „Теравих намаз“, молитва којашто...
Еспресо Шоу биз

Ова се ѕвездите од албанската естрада кои ќе постат во Рамазан

Слободен печат
Секој припадник на исламската вера, кога доаѓа месецот Рамазан, се обидува повеќе да ги почитува исламските прописи и правила, без разлика која му е професијата....
Вести Македонија

Во понеделник почнува Рамазан, месецот на постот

Слободен печат
Светиот месец Рамазан за верниците од муслиманската вероисповед започнува во понеделник каде што според заповедите на светата книга на исламот, Куранот, верниците се обврзани да...