• пустина

ФОТО+ВИДЕО: Израелската полиција трет ден по ред ги растерува бедуините кои протестираат во пустината Негев

Израелската полиција денеска употреби солзавец, гумени куршуми и шок бомби за да растера стотици бедуини кои веќе трет ден протестираат против пошумување на спорната област, тврдејќи дека целта на Израел е да ги избрка од земјата која ја сметаат за своја. Бедуините протестираа во пустината Негев во јужниот дел од земјата за да спречат одземање …

ФОТО+ВИДЕО: Израелската полиција трет ден по ред ги растерува бедуините кои протестираат во пустината Негев Read More »