Tag : повик

Вести Македонија

Објавен јавен повик за интервентна набавка на заштитни маски

Слободен печат
Владата денеска објави јавен повик за интервентна набавка на заштитни маски со цел спречување на последиците од корона вирусот (COVID 19) за време на вонредната состојба. Јавниот...
Вести Економија

ФИТР: Над 500 предлог-решенија понудени на „Креатон“

Слободен печат
Фондот за иновации и технолошки развој соопшти дека во рамки на јавниот повик „Креатон”, наменет за креирање дигитални алатки и решенија за справување со последиците...
Вести Македонија Слајдер

Граѓаните цел на измами со пропуштен повик

МИА Агенција
Корисниците на мобилна телефонија што евентуално „наседнале” на последните измами со пропуштени повици и ќе добијат повисоки сметки треба да се обратат до операторите и...
Вести Скопје Слајдер

Од идниот викенд во Градскиот парк продавачи само со дозвола

Слободен печат
Град Скопје најавува дека од следниот викенд воведува ред за локациите и површината на која ќе може да работат мобилните продавачи, по реакциите на посетители...
Вести Економија

ФИТР: Продолжен рокот за аплицирање на јавниот повик за „старт-ап” и „спин-оф” компании

Слободен печат
Поради зголемениот интерес, особено од студенти и млади од целата држава, рокот за аплицирање за јавниот повик за кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва „старт-ап“...
Вести Економија

За седум дена истекува Јавниот повик за финансиска поддршка за Центрите за развој на планинските региони

Слободен печат
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство потсетува дека, Јавниот повик за поднесување на барања за финансиска поддршка преку Програмата за капитални субвенции истекува за седум...
Вести Економија

ФИТР: Инвестиции од 2,2 милиони евра во технолошки развој за 33 компании

Слободен печат
Триесет и три компании кои аплицираа по скратена постапка на Јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки развој на ФИТР ќе добијат 2.2 милиони евра,...
Вести Економија

ФИТР: Јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи“ објавен по трет пат

Слободен печат
Фонд за иновации и технолошки развој по трет пат објавува јавен повик  “Предизвик за млади истражувачи“ чија цел е поттикнување на креативното размислување кај децата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Заев ги повика сите политички партии да се воздржат од клевети и навреди

Слободен печат
Деновиве за жал видовме засилена употреба на навредлива содржина на социјалните мрежи, што не смее да биде прифатливо за кое било демократско општество, какво што...
Вести Македонија

Демократски сојуз: Партиите да не вршат притисок врз медиумите и да не шират лажни вести

Слободен печат
Демократскиот сојуз го поздравува донесувањето на Регистерот на професионални онлајн медиуми што го промовираа Здружението на новинарите на Македонија и Советот на етика во медиумите...