29 C
Скопје

Tag : постер

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Постерот на 14-годишниот Павел од Куманово победи на глобалниот натпревар на ФАО: Земјоделецот е суперхерој

Слободен печат
И покрај силната конкуренција на деца и млади ширум светот четиринаесет годишниот Павел Милановски од Куманово е победникот на глобалниот натпревар на ФАО за постер...
Културен печат

13. Скопје постер фестивал: Графички дизајнери изработија постери со мото „Цврсто, сите заедно!“

Тони Димков
Галеријата на Младинскиот културен центар до 26 ноември е дом на плакати од 75 светски дизајнери, од 56 земји од целиот свет, вклучувајќи ја и...
Културен печат

Џез-сценографија: Постери на Скопје џез-фестивал се појавуваат во хит-серија на „Нетфликс“

Тони Димков
Француско-американската серија „Еди“ во режија на Демиен Шазел на „Нетфликс“ почна да се емитува во мај годинава. Станува збор за драма во осум ТВ-епизоди, во...
Културен печат

Актуелни уметнички случувања: „Нов светски поредок“ во Мала станица

Тони Димков
Новата аквизиција на Националната галерија е постер наречен „Нов светски поредок“, инспириран од сегашната пандемија на коронавирусот. Словенечката уметничка група е со светски признати референци...
Културен печат

Креативни графички рефлексии на Лазе Трипков

Тони Димков
Графичкиот дизајнер и професор Лазе Трипков реализира 30-дневен циклус со кој преку серијата постови/постери „Креативни размислувања“ го изразува своето сфаќање на изолацијата наметната со пандемијата...
Културен печат

Излезе „Културен печат“ број 22 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков
КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 22, во печатеното издание на „Слободен печат“ (14-15.3.2020), го отвораме со плакати кои носат пораки што ја подигнуваат свесноста за потребата од...
Културен печат

Наградени постери на конкурсот „Сеќавање на холокаустот – никогаш и никому да не се повтори“

Тони Димков
Комеморативната академија по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот – 27 јануари, која се одржа во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), и...
Вести Регион

Грчката партија го смени постерот откако предизвика бурни реакции во јавноста

Слободен печат
Постер со цртеж што наликува на фабрика чиј оџак се претвора во рака со стегната тупаница, на црвена позадина и пораката „ќе ѝ се спротивставиме...